Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Dolama Tırnak Bakımı Güzellik


'Dolama Tırnak Bakımı Güzellik' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Dolama Tırnak Bakımı Güzellik

Dolama, tirnagin çevresindeki derinin yüzeysel bir enfeksiyonu olup en büyük siklikla stafilakoklar veya mantar tarafindan meydana getirilir. Bu durum genellikle bir seytan tirnagini isirip kopartma gibi bir yaralanmanin veya tirnak dibindeki deriyi bir isleme tabi tutmak veya deri itmek gibi hareketlerin sonucu olur.

Tirnaga bitisik olan cildin üzerinde kirmizi, siskin bölge ile kendini gösterir. Bakteriyel dolama genellikle ani ve istirapli bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabariklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastirinca cerahat sizintisi olabilir.

Dolamanin bir baska çesidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, seker hastaligi olan kisilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygindir. Mantar enfeksiyonlari agir agir gelisir, fakat inatçi olma egilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardir, böylece daha fazla sisme ve cerahate yol açilir.

Akut bir enfeksiyon tirnagin çevresinden ve epidermisten dolasarak bunlarin altina isleyip agrili bir apse meydana gelmesine yol açar. Tirnak dibindeki deri kabarir. Tirnak ayrilabilir.

Tirnakta bozulma veya renk atmasi meydana gelir. Nadir olmakla birlikte, bu enfeksiyon parmagin içine isleyerek tendon dokusuna yayilabilir. Deri boyunca görülen kirmizi çizgiler, bakteriler kaniniza karistiginin isaretidir. Eger böyle bir durum olursa, doktora gidin. Teshis için dolamaya hangi tip mikroorganizmanin neden oldugunu belirlemek amaciyla cerahat kültürü yapilabilir.

Tedavi
Sicak banyolar: Dokularin iltihapla sismesini azaltmaya yardim edecektir. Bunlari takiben bir antibakteriyel madde (bakteri enfeksiyonlari için) sürülebilir veya eger bir mantar enfeksiyonu varsa yüzde 1 lik gentian violet solüsyonu kullanilabilir.


web tasarım
Cilt Bakımı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler