Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

'Saç Bakimi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Saç Bakimi

Her yil Amerikalilar saç bakimi ürünleri ve tedavi için milyonlarca dolar harcamaktadirlar. Fakat bazen çok tahrip edici yöntemler kullanmakta veya fazla sik yapilmaktadir. Sonuç saç bakimi degil, saça zarar vermek olmaktadir. Hasara ugramis saç uzayip kesilene kadar böyle yipranmis kalir. Bu durum aylarca sürebilir, çünkü saç her ay yaklasik 11,5 cm. büyür. Saçiniza özen göstermelisiniz. Islak saç özellikle kolay incinir, çünkü gerilebilir. Sentetik firçalar yerine dogal kil firçalar tercih edilmelidir. Çünkü sentetik madde saçi kesebilir. Saçi bas derisinden baslayarak yumusakça firçalayip bas derisinin yagini saçin üzerine dagitiniz. Eger tarak kullanmayi tercih ederseniz, saçinizi incitmemek için disleri genis aralikli olan bir tarak kullanin. Bazi saç modelleri ve kozmetikleri saç kirilmasina veya saç köklerinin zarar görmesine yol açabilir.

Asiri derecede siki örgü veya at kuyruklarindan sakininiz ve saçinizi bigudiyle çok siki sarmayiniz. Kabartma ve geriye tarama yumusak bir sekilde yapilmali veya hiç yapilmamalidir. Güneste, rüzgârda veya yüzme havuzundaki kimyasal maddelerin içinde çok fazla kalmak saçinizi kurutur ve dolasmasina yol açar. Saçinizin kalitesi kismen gida rejiminizin dogru olup olmadigini yansitir. Düzenli, dengeli yemekler sizin için ve saçiniz için en iyisidir. Fazladan protein veya aminoasit ürünleri almak saç büyümesini gelistirmez. Çok sert zayiflama rejimleri ve anorexia narvoza gibi yeme bozukluklari saça çok zarar verebilir.

Saç örneklerinin incelenmesinin ne kadar faydali oldugu konusunda çesitli iddialar vardir. Fakat bu islemin hiçbir geçerliligi yoktur ve sagligi için endiselenen kisileri çekmek için yapilan çesitli denemelerden biri olarak düsünülebilir. Eger hirpalamadan yapilirsa her gün sampuanlamak saça zarar vermez. Ne kadar yikamak gerektigi, saçinin tipine, hava sartlarina, fiziki aktiviteye ve hatta belki meslege bagli olarak degisir. Uygun yikama için saçinizi sicak suyla tamamen islatin, sampuani elinizle saçiniza sürün ve tirnaklarinizi degil, parmak uçlarinizi kullanarak yumusak bir sekilde masaj yapin ve köpügü basinizin derisinden disariya dogru yönlendirin. Gayet iyi durulayin.

Saçinizin tipine göre yapilmis olan sampuanlari alin yagli, kuru veya normal. Protein sampuanlari saçinizin içine islemez. Fakat saçinizi toplayarak daha dolgun görünmesine yol açar. Protein sampuani hem sampuan hem de krem olarak ise yarar. Perma yapilmis veya boyanmis saçlar düsük pH sampuanlari, asiri pullanmalar da kepek sampuanini gerektirir. Sampuan yaptiktan sonra saç kremi veya sekillendirici kullaniniz. Bu ürünler yikamalar arasinda saçinizi kayganlastirir ve firçalama veya taramanin verdigi zarari en aza indirir. Proteinli katki malzemesi içerenler saçinizi geçici olarak kalinlastirabilir de. Saçinizi yumusak ve hafif vurma hareketiyle kurulayin. Mümkün oldugu zaman saçinizi dogal olarak havada kurumaya birakin. Eger saç kurutma makinesi gerekliyse makineyi düsük aylarda kullanin ve saçinizi hafifçe nemli birakin.

Eger saçinizi islak iken firçalar veya tararsaniz; parmaklarinizla yavasça dolasiklari açip ondan sonra nemli veya kuru duruma gelmesini bekleyip daha sonra dikkatle firçalama ve tarama islemini yapmaya kiyasla çok daha fazla koparirsiniz. Bir jöle veya köpük saçiniza daha fazla dolgunluk veya kalinlik verebilir. Bunlar saçiniza zarar vermeyebilir, fakat özellikle saç uçlarinda fazladan bir kuruma fark edebilirsiniz. Saç rengi açan maddeler her bir saç telinin orta tabakasindaki melanin granülünü kimyasal olarak degistirir. Dikkatli bakima ragmen, devamli renk açma, sonunda saglikli, güçlü saç telllerini bile tahrip eder. Fakat ilerdeki saçlarin çikacagi saç köklerine zarar vermez.

Saç boyalari saç tellerini renkle kapamak veya malenin granüllerini degistirmeden onlara karismak suretiyle sonuç saglar ve boya görevi yapar. Boyalarin çesitli türleri vardir. Geçici sekli yikanarak akip gider. Ayrica yari veya tam kalici türleri de vardir ve bunlar saçin içine isler. Bu kalici türlerden birini kullanmadan önce ciltte alerji olasiligina karsi küçük bir bölümde deneme yapin. Kalici beyazlar önceden saçin renginin açilmasini gerektirir. Böyle boyama islemi saça zarar verir. Kivirma islemi, eger saçlarinizi pense seklindeki bigudilerle sarip gece birakirsaniz, en güvenli sekilde yapilmis olur. Sicak bigudilerin ve saç masalarinin kullanilmasi kalin telli saçlarda iyi sonuç verir, faat asiri kullanildiginda saç tellerini veya kökleri zedeleyebilir. Ince saçlari güvenli bir sekilde kivirmak için dogalhavada kurutun ve sünger bigudilerle gevsekçe sarin.

Saglikli saç için perma yaptirmak tehlikesizdir. Fakat saçin kurulugunu artirdigini ve kirilmaya yol açtigini unutmamaliyiz. Ütüleme ve perma yaptirma saç tellerinin özelliklerini degistirmek için ayni yöntemleri kullanir. Baslangiçtaki kivirma (dalgalandirma) solüsyonu saçtaki bir kimyasal baglantiyi eritir. Saç yeni kivrimli seklinde düzenlendikten sonra ikinci solüsyon olarak nötralizatörün kullanilmasi bu baglantiyi tekrar saglar. Diger sert estetik tedaviler gibi perma da asiri yapildiginda zarar verebilir.


web tasarım
Saç Ekimi Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
 • Saç Bakimi
  Her yil Amerikalilar saç bakimi ürünleri ve tedavi için milyonlarca dolar harcamaktadirlar....

 • PRP Saç Ekimi
  Saç dökülmesi ve zayıf saç köklerinin geçerli değildir geliştirmek için saç...

 • Fue Saç Ekimi
  FUE Saç Ekimi Şu anda, FUE kullanarak, çoğu saç nakli işlemleri yapılır. Cerrahi bir...

 • Saç Ekimi
  Erkek ve kadınlarda saç dökülmesi, hormonal dengesizlik, genetik yatkınlık, vitamin...