Nöbetçi Eczaneler
16/01/2022

Gece İşemesi İdrar Kaçırma Çiş Kaçırma

img gece isemesi enürezis nokturna idrar kaçirma çis kaçirma :
Halk arasinda gece isemesi olarak bilinen, tibbi adiyla Enürezis Nokturna dünyada oldugu gibi ülkemizde de sik görülen bir sorundur. Asagida bu konuyla ilgili kisa bir bilgi sunulmustur. Bu konudaki sorularinizi da bu köseye bekliyoruz. Enürezis Nokturna 5 yasindan büyük çocuklarda geceleri tibbi bir neden olmaksizin yinelenen idrar kaçirmalaridir. Saglikli çocuklar da uyku öncesi asiri sivi aldiklarinda gece idrar kaçirabilirler. ENdan bahsedebilmek için idrar kaçirma sikliginin ard arda gelen 3 ayda haftada 2 kereden fazla olmasi veya idrar kaçirmanin sikinti verici ya da islevselligi (örn. okulda) bozucu etkilerinin olmasi gereklidir. Idrar kaçirma sadece gündüzleri de olabilir (Enürezis Diürna). Bir de hem gece hem gündüz olan tipi vardir. Enüretik çocuklarin %80i mesane kontrollerini hiç kazanmamislardir, bir baska deyisle bebekliklerinden beri idrar kaçirmaktadirlar (Birincil EN). Kalan %20si ise idrar kaçirma sorunlarinin olmadigi bir dönem (en az 1 yil) sonrasinda idrar kaçirmaya baslarlar (Ikincil EN). EN ülkemizde çocuk ruh sagligi birimlerine en sik basvuru nedenleri arasindadir. Bes yasindaki çocuklarin yaklasik %15inde EN görülmektedir. Kendi kendine de düzelebilen ENnin sikligi yas ilerledikçe azalmakta, eriskin yaslarda %1 oraninda devam etmektedir.

Olus nedenlerinde birden çok etken üzerinde durulmaktadir. Bu etkenlerin basinda ailesel yatkinlik gelmektedir. Enüretik çocuklarin birinci derece yakinlarinda küçükken idrar kaçirma orani %75dir. Ayrica, bu çocuklarda mesane kapasitesinin düsük oldugu ; gece idrarin azalmasini saglayan hormonun bu çocuklarda normal düzeyine geç ulastigi gibi arastirma sonuçlari da vardir. Bir de psikososyal etkenlerin çok önemli oldugu durumlar söz konusudur. Özellikle ikincil EN'si olan çocuklarda idrar kaçirmanin zorlu yasam olaylari (kardes dogumu, okula baslama, tasinma, hastaneye yatma, anne babanin bosanmasi, anne ya da babanin bir nedenle uzaklasmasi gibi) sonrasinda baslayabildigi görülmektedir.

EN kendi kendine düzelen bir durum olmakla birlikte idrar kaçirmanin çocuga ve aileye sikinti vermesi, çocugun kendine güvenini azaltabilmesi, birlikte baska davranis ve duygulanim sorunlarinin olabilmesi nedeniyle tedavi önerilmektedir. Tedaviye baslamadan önce çocuk hekimi tarafindan çocugun fiziksel muayenesi yapilmali, idrar kaçirmaya yol açabilecek diger nedenler (idrar yolu enfeksiyonu, ürolojik sorunlar, seker hastaligi, epilepsi gibi) gözden geçirilmelidir.

Eger idrar kaçirma fiziksel bir nedenle açiklanamiyorsa tedaviye uyku öncesi alinan sivinin kisitlanmasi, uyku sirasinda çocugun uyandirilip tuvalete götürülmesi, idrar kaçirmadigi günler için ödüllendirme ile baslanir. Sadece bu önerilerle yakinmalari çok azalan, hatta geçen çocuklar vardir. Bunlara yanit alinamazsa ilaç tedavisi denenir. Birincil EN tedavisi çocuk hekimlerince de yapilabilir. Ancak olgular tedaviye dirençliyse, birlikte davranis ve duygulanim sorunlari varsa, zorlu yasam olaylarindan sonra baslayan ikincil EN söz konusu ise bir çocuk ruh sagligi birimine basvurmak gereklidir.

Aileye öneriler (gece isemesi idrar kaçirma çis kaçirma): Eger çocugunuz idrar kaçiriyorsa telasa kapilmayin. Idrar kaçirmaya neden olabilecek bir tibbi sorunu varsa bu sorunun tedavisi ile idrar kaçirmanin geçecegini, eger tibbi bir sorun yoksa Enürezis Nokturnanin kendi kendine düzelebilen bir durum oldugunu unutmayin. Idrar kaçirdiginda çocugunuza kizmayin, onu utandirmayin, baska çocuklari örnek göstermeyin, cezalandirmayin. Çocugunuza bu sorunun çok da önemli olmadigini ama onu etkiledigini düsündügünüz için bir doktora götürmek istediginizi, tetkik ve tedavi süresince ona destek olacaginizi anlatin ve öncelikle bir çocuk hekiminden randevu alin.