Nöbetçi Eczaneler
16/01/2022

Hemoroidler Internal Eksternal Hemoroid

img hemoroidler . Üst anal kanalda vasküler dokulardan zengin, elastik lifler içeren yastikçiklar vardir. Defekasyonda, ikinma ile bu damarli yapilar siser ve anal kanal epitelinin travmaya ugramasini önlerler. Bu damarli yapilar üç tane olup, saatin 3, 7 ve 11 hizasindadir. Yastik görevi yaparlar.

Patogenez:
Yastikçiklara travma en önemli mekanizmadir. En önemli etkenler: Sert gaita, uzun süreli ikinma, artmis abdominal basinç ve pelvik tabanin desteginin yetersiz olmasidir. Az posali ve sert kivamli yiyecekler sonucu konstipasyon ve sert kivamli gayta olusur. Bunu atabilmek için hastanin her defasinda siddetli ikinmasi gerekir. Bu da vasküler yapilarin asiri dolmasina neden olur.

Sert kivamdaki gayta pasaj sirasinda mukozayi travmatize eder. Lamina propriada kanama olur ve bu parlak kirmizi renkte, gaita üzerinde görülebilir. Ayrica bölgede hematomlar da meydana gelir. Bu durum sürekli olarak tekrarlarsa, anal yastik ve vasküler yapilar hasara ugrar. Anal kanaldan prolabe olur.

Baslangiçta bu prolapsus kendiliginden redükte olabilirken, zamanla irredüktabl olur ve hastanin bunu parmaklari ile yerine yerlestirmesi gerekir. Stromayi olusturan destek doku genisleyip uzar ve prolabe olan kisim devamli kanar. Konstrükte sfinkterin disina çikan bu kisim strangüle olur. Damarlarda trombus gelisir ve agri ortaya çikar.

Tip 1. Sadece kanama yapar
Tip 2. Kanama, sarkma, spontan redükte olur
Tip 3. Kanama, sarkma, manüel redükte olur
Tip 4. Kanama, prolabe ve inkarsere, redükte olmaz. Kesin cerrahi endikasyondur.

Inferior rektal venlerin dilatasyonu sonucu ekstermal hemoroidler olusur. Uzun süreli dilatasyon ve tekrarlayan tromboza bagli büyürler. Tromboze olunca meydana gelen agri ile farkina varilir. Eksternal hemoroidler pektinat çizginin altinda olurlar ve anoderm ile örtülüdürler.

Internal hemoroidler pektinate çizginin üzerinde ve mukoza ile örtülü, zengin damarsal yapilardir. En önemli semtomu diskilamayi takiben görülen kanamadir. Venöz dolasim bozulunca ödem, arteriyel dolasim bozulunca da gangren olusur ve internal hemoroidi olan hasta agridan sikayetçi olabilir. Perianal bölgede islaklik, irritasyon ve örtücü epitelde laserasyon olur.

Mikst hemoroidler, bu iki tipin bir arada bulunmasina denir. Prolabe hemoroid, genellikle internal tipte görülür.

Klinik:
Eksternal hemoroidler genellikle asemptomatiktirler. Perianal irritasyon görülebilir. Hastayi doktora götüren ilk bulgu, siklikla agridir ve hemoroidin tromboze olmasi sonucu ortaya çikar.
Internal hemoroidlerde ise, siklikla defekasyonu takiben görülen agrisiz ve parlak kirmizi renkte kanama vardir. Eger prolabe olursa, anal bölgede islaklik hissi yapar. Vaka kroniklestikçe enflamasyon ve trombus nedeniyle agri ortaya çikar. Rektal dolgunluk hissi, mukuslu akinti yaparlar.
Anemi, süpürasyon, ülserasyon ve strangülasyon, diger olasi bulgulardir.

Tedavi:
1. Konservatif Tedavi: Hastaya posali yiyecekler, laksatifler ve sicak oturma banyolari önerilir. Acili, baharatli yiyecekler vazodilatasyon yaptigindan diyetten çikarilir.
2. Elastik ligasyon
3. Fotokoagülasyon
4. Skleroz
5. Kriyocerrahi ve koterleme
6. Eksizyonel hemoroidektomi: 3. ve 4. derece internal hemoroidler için
7. Trombektomi ve eksizyon Tromboze hemoroidlerde trombus çikartilabilir, ama tekrarlama riski yüksek oldugundan GAA ve LAA hemoroidektomi yapilmasi tercih edilir. Pleksuslar tam çikartilirsa, rekürrens olmaz.

Hemoroidlerde operatif tedavi endikasyonlari sunlardir:
1. Internal hemorrhoid prolapsusu
2. Agri
3. Trombus ve kanama
4. Diger anal malformasyonlarla birlikte görülen büyük hemoroidler