Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Kronik Agrilar Agri Merkezleri

img * Kronik Agri Hastaligi:
Belirtiler
- En az 6 ay agri ile asiri ilgilenmek,
- Bu agriya sebep olabilecek hiçbir fiziksel bozuklugun veya yaralanmanin bulunmamasi.

Kronik agri hastaligi (somatoform agri hastaligi) agriyi veya yogunlugunu anlatabilecek yeterli organik bulgular olmadigi halde, agriyla asiri derecede ilgili olma durumudur. Bu kimsenin agrisi sinir sisteminin anatomisine uymayabilir veya yapilan genis çaptaki muayene neticesinde gözle görülür bir organik neden olmadigi halde o kimse bilinen bir rahatsizligi taklit edebilir (örnegin gögüs agrisi, siyatik siniri agrisi gibi).

* Kronik Agri Merkezleri:
1976'da yapilan bir arastirmada, ABD'de 17 agri klinigi oldugu belirlenmistir. Bugün 500 ila 1000 arasinda merkez bulunmaktadir. Türkiye'de de özellikle üniversite kliniklerinde bu tür merkezler bulunmaktadir.
Bu merkezlerde çesitli uzmanlik dallarinda doktorlar ve terapistler hastayla beraber agriyi kontrol etme gayesine yönelik olarak çalismaktadirlar. Ekip çalismasi gereklidir, çünkü kronik agrinin bir tek teknikle halledilmesi pek olasi degildir. Merkezlerdeki profesyonel elemanlar yalniz agriyi tedavi etmekle kalmazlar. O kimsenin yeteneklerini, gelirini kaybetmesi nedeniyle girdigi bunalim ve evham sonunda evliliginde ve aile içinde meydana gelen çöküntüyü de düzeltmeye çalisirlar. Kronik agri merkezlerinde, hasta merkezde de kalabilir, gündüzleri merkeze gelerek de tedavi olabilir.

* Gerilim Bas Agrilari:
Stres asrinin insanogluna yükledigi rahatsizliktir.
Belirtileri:
- Günlerce devam eder.
- Basin bütününde ve ense bölgelerinde barizlesir.
- Fizik aktivite agriyi arttirmaz.
- Günün ilerleyen saatlerinde agri artar.
- Agri sebebi ve günlük aktiviteler bozulmaz.
- Agri boyun ve sirta dogru yayilir.
- Hastalar çökkün (depresif) yüz ifadesine sahiptir.

Tedavi
- Migrenden farklidir.
- Kas gevseticiler, sikinti ve kaygi gideren ilaçlar daha yararlidir.