Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Problemli Adet Kanamalari


Problemli Adet Kanamalari

Adet kanarnalari ile ilgili sikayetleri iki grupta toplayabiliriz:
* Adet arasi agrilar
Iki adet kanamasinin tam ortasi olan 14. günde ve bunu takip eden 24 saat içinde, karin alt bölgesinde ve belde agrilar ortaya çikar. Agrilarla birlikte ufak kanamalar da görülebilir. Ayrica agrilara bulanti da eslik edebilir. Bu sikayetlere, hekimlik dilinde \"yumurtlama sendromu\" denir. Genellikle, rahim enfeksiyonu (mikrobik hastalik) geçiren kadinlarda görülür.

* Ne Yapmali?
* Eger hala rahim enfeksiyonu ve buna bagli iltihaplar var ise; öncelikle bunlarin tedavisi yoluna gidilmeli; bilahare gerekirse adet döneminin 2. yarisi boyunca progesteron ve türevieri verilmelidir.

* Kanama Öncesi Agrilar:
Kanarnalardan bir hafta önce baslayan ve kanama ile birlikte ortadan kalkan sikayetlerdir. Memelerde, legende ve bazan vücudun her yerinde kan toplanmasi ve su birikimi görülür. Sikinti ve deprasyonla birlikte memelerde agri olur ve meme derisi gerginlesiI'. Ayrica memelerin hacmi de büyür. Karinda da sislik görülebilir. Fakat, hasta, her tarafinin sistigini hisseder. Legende agirlik duygusu buna eslik eder. SikayetleI'le birlikte mizaçta degisme olur; kadin süpheci, kaygili ve sinirli görünür. Uyku bozuklugu
baslar.

* Ne Yapmali
- Sebepleri çok çesitli olan kanama öncesi sikayetlerinde öncelikle kontrol edilecek muhtemel bozukluklar sunlardir:
- Kalp, damar, solunum bozukluklari.
- Alerji kaynakli bozukluklar.
- Karaciger, safrakesesi ve böbrek yetmezlikleri.
- Ruhsal gerginlige yol açan ailevi sebepler.


Adet Kanaması Konusuyla İlgili Diğer Makaleler