Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Bayanlarda Dazlaklik

img * Belirtiler:
- Basin her tarafinda genel saç azalmasi;
- Tepede veya saç bitiminde orta derecede saç dökülmesi.

Bir kadin yaslandikça saçinin yavas yavas seyrelmesi normaldir. 80 yasinda bir insanin, 18 yasindaki kadar saçi olabilir, fakat bu normalin disinda bir durumdur. Bunun tersi olan asiri uç ise asiri ölçüde saç kaybidir. Bunun anne babadan kellik egilim yaratan genlerin alinmasiyla kalitimsal bir durum oldugu görüsü yaygindir. Kadinlarda kellik erkeklerden çok daha azdir. Saç dagilimi büyük ölçüde androjen denen bir hormonun yönetimindedir.

Androjen üretimindeki büyük degismeler saç üzerinde belirgin bir etki yapar, örnegin menapozdan sonra basinizdaki saçlarin azaldigini yüzünüzdeki tüylerin ise sertlestigini görebilirsiniz. Kadinlarda saç kaybi, kötü (yetersiz) beslenme, hamilelik, iç hastaliklari veya kafa derisinin rahatsizliklari, saça bir zarar gelmesi ve alinan ilaçlar nedeniyle olabilir. Bazen bir madde veya bir durum bir problem yarattigi zaman geçici bir saç kaybi olur.

* Tedavi:
Doktorunuz saç kaybi için baska bir neden olmadigini tespit etmek suretiyle dazlakligi teshis edebilir. Bir cilt doktoru saç dökülmesini önlemek ve kaybedilen saçlari geri getirmek için çesitli yöntemler ögütleyebilir.