Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Dökülen Saç Tekrar Çikar Mi

img Kaybedilen Saç Tekrar Çikar mi?
Saç kaybedildikten sonra bile genellikle kökler canli kalir. Bu yeniden çikma olasiligini akla getirir. Agizdan alinan kortizon tabletleri bazen saç miktarini artirir. Maalesef bunlarin uzun süreli kullanimi fiziksel ve zihinsel yan etkiler yapabilir ve genellikle ilaçlari kesince yeni çikan saç dökülür. Kortizonun diger türleri bas derisi üzerine sürtmek (friksiyon) yoluyla veya bas derisi içine enjekte ederek kullanilir. Etkileri çogu zaman geçicidir ve bu tedavi sadece küçük bölgeler için pratik ve etkilidir.

Bir diger yöntem kronik deri iltihabi yaratmak için kimyasal maddelerle kafa derisine friksiyon yapmaktir. Bazen bu, saç çikarir. Saç çikmasini uyarmak için cilde allerjen duyarlilik yaratici maddeler de uygulanir. Bu metodlar profesyonellerin denetiminde yapilmalidir ve vakit alir, fakat bazi kimselerde ise yarar. Bir diger yaklasim minoksidil kullanir. Bu ilaç yüksek tansiyonu tedavi etmek için gelistirilmistir, fakat beklenmedik bir yan etki olarak tüy çikmasini uyardigi görülmüstür. Bu tüyler bazen de istenmeyen yerlerde çikmaktadir. Kellik tedavisi için lokal losyon olarak kullanilir. Çikan saç genellikle kisa ve kivirciktir, tedavi pahalidir ve simdilik sonuçlar çesitlidir.

Erkekte ve kadinda dazlakligi tedavi etmek için en basarili metod saç naklidir. Deri hastaliklari uzmani kafa derisine yaklasik 10 saç içeren küçük parçaciklar diker. Bu parçaciklar bir donör alanindan alinir. Bu alan genellikle basin arka tarafinda bulunan bölümdür. Donör bölgedeki yara izlerini kalan saçlar kapatir. Nakledilen saçlar yaklasik üç hafta içinde dökülür fakat kisa zaman sonra yeni saçlar çikar. Dörder ay ara ile dörde kadar sayida saç nakli islemi gerekebilir. Bu tedavi de pahalidir.