Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Kepek

img Herkeste kafa derisinde bir ölçüde pul pul dökülme vardir, bunun nedeni dis deri tabakasindaki hücrelerin normal dökülmesidir. Eger pullanma saçinizda ve elbisenizde görünür hale gelirse, buna kepek denir.
Kepegin nedeni bilinmiyor. Eger kepeginiz sürekli ise veya burnunuzun çevresi, kulaklar ve gögüsteki belirtilerle çok büyük kafa derisi pullariniz varsa sizde daha agir bir çesit kepek veya hatta kafa derisi sedef hastaligi bulunabilir. Ciddi bir durum olup olmadigindan emin degilseniz cilt doktorunuza danisin.

* Kepegi Tedavi Etme
Reçetesiz satilan kepek sampuanlari aktif madde olarak genellikle kükürt, salisilik asit, selenyum veya katran içerir. Her gün sampuanla yikayin ve durulamadan önce köpügü birkaç dakika saçinizda birakin. Bazen pullanmayi saçinizda sampuan artigi kalmasi nedeni olabilir dolayisiyla çok iyi durulamaniz gerek'r. Dolasik varsa açmak için en sonunda saç kremi kullanin. (Saç kremi/balsam, sampuandan sonra kullanilan ve saçi daha yumusak ve daha kolay bir biçim verilir duruma getiren maddedir). Kepek de, her gün saçi yikamak da saç dökülmesine yol açmaz.

Kepeginiz yok oldugu zaman gerektigi kadar sampuanlayin. Arada sirada bir kepek sampuani kullanmakla hafif bir kepek durumu kontrol altinda tutulabilir. Eger evde yapilan islemlere ragmen kepeklenme durumunuz devam ediyorsa cilt doktorunuz pullari bastirmak için masaj yapilarak sürülecek bir steroid verebilir veya daha kolayca yikayip atilmasini saglamak için pullari gevsetip ayiracak daha güçlü bir asit salilisilik veya katran tipi ilaç verebilir.