Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Saç Bakimi Sorunlari

img Saç Bakimi ve Sorunlari:
* Saç diplerindeki kasinti
I. karisim
- Bir adet yumurta sarisi
- Bir çorba kasigi alkol
- Bir çorba kasigi hint yagi
- Bir çay kasigi tuz
Malzemeleri karistirip, saç diplerine sürün. Iki saat beklettikten sonra saçinizi durulayin.

II. karisim
Bes adet aspirini dövüp, maden suyu ile karistirin. Karisimi saç diplerine sürün ve 15 dakika sonra durulayin.

* Saç dökülmesi ve yagli saçlara
Saç diplerinizin masaja ihtiyaci olabilir. Her gün üç dakika masaj uygulayin. Ayrica bir de tarif verecegim: Bir su bardagi suda dört yaprak defne, birkaç yaprak aynisafa ve biberiyeyi 10 dakika kaynatin. Su yariya indiginde süzülür ve suyuna bir kahve fincani iyi zeytinyagi, bir çay kasigi deniz tuzu katin. Karisimi saç diplerinize boya sürer gibi sürüp, uçlara dogru tarayin. Streç filmle sarip üç saat kadar bekletin.
Bunu haftada bir uygulayin.

* Saç dökülmesine avokadolu çözüm
Soyulmus yarim avokadoyu iyice ezin. Içine iki adet bildircm yumurtasi, bir çorba kasigi susamyagi koyup karistirin ve saç diplerinize sürün. Streç filmle sarip iki saat bekletin. Ardindan saç tipinize uygun bir sampuanla yikayin. Bu kürü haftada bir tekrarlayin.

* Saçkiran sorunu olanlara
100 gram domuz yagini eritip süzün. Elde ettiginiz sivi haldeki yaga iyice ezilmis sarimsak ve 15 damla defne yagi karistirin. Bunu saç diplerinize masaj yaparak yedirin, ardindan streç filmle sararak üç saat kadar bekletin. Uygulamayi haftada bir tekrarlayin.

* Saçlara tonik hazirlamak

**Normal saçlar için tonik
Saçlarinizin saglikli olmasi için aldiginiz besinlere dikkat etmeli, sigara, içki ve stresten uzak durmalisiniz.
- Bir kahve fincani iyi cins zeytinyagi
- Bir tatli kasigi deniz tuzu
- Bir çorba kasigi elma sirkesi
- Bir çorba kasigi biberiye yagi ve
- Bir tatli kasigi kuru ögütülmüs mayayi karistirin. Sonra da saç diplerine boya sürer gibi sürüp, streç filmle sarin.Üzerini bir havlu ile kaplayip, en az iki saat bekleyin.

** Yagli saçlar için tonik
Bir tutam biberiye ve bir tutam kekigi 250 gr. kaynar suda çay gibi demleyin. Sonra süzün. Siviyi temiz saç diplerine sürün.

** Dökülen saçlar için tonik
500 gr. böbrek yagini küçük küçük dograyip, eritin. Süzerek posalarindan temizledikten sonra 100 gr. hindistan cevizi yagi karistirin. Elde ettiginiz karisimi da saç diplerinize sürüp, saçinizi streçle sarin. En az iki saat boyunca böyle bekleyin.

* Saçlariniza yaz bakimi
- Iki adet bildircin yumurtasi
- Bir fincan sizma zeytinyagi
- Yarim limon suyu
- Bir çorba kasigi rendelenmis avakado
Tüm malzemeleri karistirip saçinizin diplerine ve uçlarina sürerek tüm saça yayin, saçlarinizi streç filmle sarin. Üzerine sicak havlu örtüp iki saat beklettikten sonra yikayin.

* Seyrek saçlara
Saç dökülmeleri her zaman insani üzer, endiselendirir. Dengesiz beslenme de bu soruna yol açabilir. Bolca meyve, sebze, ceviz ve findik yemelisiniz. Haftada bir de bir çay kasigi mayayi süte karistirip için, B vitamini takviyesi olur. 20'ser gram susamyagi ve zeytinyagi ile 10 damla defne yagini bir çay kasigi mayayla karistirip, saç diplerine sürün. Streç filmle sarip iki saat bekletin. Bu arada tere otunu yarim litre suda bes dakika kaynatin ve saçlarinizi yikadiktan sonra bununla durulayin.

* Yazin saçlari korumak için
Yazinklorlu sulardan, günesten ve kireçli sulardan saçlarinizi korumak için, saçiniza göre bir kahve fincani zeytinyagini hafifçe isitin. Ilikken içine bir tatli kasigi kuru maya karistirin. Saç diplerine sürüp iki saat bekletin.

* Saç Losyonu:
Biberiye ve bir tutam lavantayi, iki litre kaynar suda 15 dakika demleyip süzün. Bu su ile saç diplerine masaj yapin. Saç diplerinizin rahatladigini ve saçlarinizin güzel koktugunu göreceksiniz.