Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Bronzlasma Günesin Zararli Etkisi

img Günesin isinlari en çok Temmuz-Agustos aylarinda olmak üzere cildinizi yakar, kisa zamaninda kizariklik ve damarlarda genislemeye yol açar. Bu isinlardan ultraviyolenin tesiri ile bazi hücreler melanin üreterek, cildi esmerlestirir. 2 ila 7 saat süren günes banyosundan sonra \"günes çarpmasi\" görülebilir. Yine yarim saatten fazla süren güneste kalma durumunda yaniklara ve su toplamalarina rastlanabilir. Süre daha uzun tutulursa daha da ciddi yaniklar ortaya çikar. Deride kurumal ar olur.

Günes isinlarinin uzun vadedeki tesirlerinin basinda, cildin zamanindan önce yaslanmasina sebep olmasi gelir. Çünkü bu isinlar, derideki dokulari gevsetir ve cilt zamanindan önce kirisip, pörsümeye baslar. Insanin bronz tene sahip olmasinin bedeli çok agirdir. Özellikle halkin açik renkli oldugu ülkelerde, cilt kanserine yakalananlarin sayisi oldukça yüksektir. Ayrica bir yil esmerlestikten sonra eski haline dönenler için de tehlike bitmemektedir. Derideki hücreler emmis olduklari günes enerjisi miktarini hafizalarina kaydetmektedirler. Bu sebeple yillar boyu ciltte biriken günesin yan tesirleri hücrelerin yozlasmasina yol açmaktadir. Bu yüzden günesin her mevsim kuvvetli oldugu sicak ülkelerde, cilt kanseri orani daha yüksektir.

Çocuklar ve gençlik için tehlike daha büyüktür. Çocukluk ve gençlik devrelerinde günes altinda fazla kalan kisilerin, ilerki yaslarda deri kanserine yakalanma ihtimalleri artmaktadir. Özellikle yanik bir teni saglikli görünme diye kabul eden kisiler, çocukluklari süresince, sonraki yillarda deri kanseri olmalarina yetecek miktarda isini almaktadirlar. Yaz sezonunun bitmesiyle birlikte, ten renginin açilmasina ragmen ultraviyole isinlarinin zararli tesirleri yok olmamaktadir. Isin dikkat çekici yani, bronzlasmanin tehlikesinin son yillarda artmasi ve gelecek yillar için alarm isareti vermesidir. Günes isinlari cildin yaslanmasina, ciltte tümör tesekkülüne ve katarakta neden olmaktadir.