Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Vitiligo Cilt Bakımı Güzellik

img Vitiligo, hemen her yasta ortaya çikabilen, dogumsal olmayan, sinirlari net, parçali, renksiz (açik renkli) alanlarla karakterize bir cilt hastaligidir. Açik rekli alanin çevresinde genelde renk artisi vardir. Renk açikliginin oldugu bölgedeki killarda da renk kaybi meydana gelebilir. Her 100 kisiden birinde bu hastaligin oldugu düsünülmektedir.

Koyu tenli kisilerde daha belirgindir. Vitiligo nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten hücrelerin (melanosit) kaybina bagli olarak meydana geldigi düsünülmektedir. Bu hücrelerin hasara ugramasinda da kisinin kendi bagisiklik siteminin etkili oldugu ileri sürülmektedir. Dogustan olmamakla birlikte bazi ailelerde sik görülmesi, genetik yatkinlik oldugunu düsündürmektedir.

En sik etkilenen bölgeler boyun, el sirtlari ve cinsel organlardir (testis). Küçük lekeler halinde baslar, daha sonra bunlar büyüyerek veya birleserek, klasik görüntüyü meydana getirirler. Sadece muayene edilerek tani konabilir. Hastaligin gidisati degiskendir. Belli bir büyüklükten sonra senelerce devam edebilir veya kaybolabilir. Bazi hastalarda ise tüm vücudu kaplayabilir.

Bu hastalarda günes yanigi sik gelisir, korunulmasi gerekir. Yine vitiligo hastalarinda pernisyöz anemi, hipertiroidizm ve Addison hastaligi da diger insanlara göre daha sik görülmektedir (ya da daha sik birlikte bulunmaktadir).

Tedavi
Nedeni kesin olarak saptanamayan vitiligonun, kesin bir tedavisi de yoktur.
o Estetik amaçla, lekeleri kapatmak için bergamot esansi kullanilabilir.
o 8-metoksipsoralen veya trimetilpsoralen tedavileri lekeleri koyulastirmadaki en etkin ilaçlardandir. Bu ilaçlar kullanildiktan sonra hastaya ultraviyole-A isini verilir. Bu ilaçlar 11 yasin altinda kullanilmamalidir. Ancak bu tedaviye ragmen yeni bölgelerde hastalik olusabilir.
o Tedavide hipnozu önerenler de vardir.
o Yurtdisinda (Romanya) bulunan Gerovital H-3 yüz kremi (GH-3), adi verilen bir kremin yetiskinlerde etkili oldugu iddia edilmektedir.