Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Kasinti

img Kasintinin tibbi terimi \"prurit'dir, fakat adi ne olursa olsun berbat bir durum olabilir.
* Nedenler
Kasinti, safra kanallarinin tikandigi bir karaciger hastaligi, bazi kan hastaliklari ve nadir olarak kanser gibi bazi sjstemik durumlarin belirI tisi olabilir. Böbrek yetmezligi, kanI da yüksek seviyelerde üre ve diger atik maddeler oldugu için, siddetli kasintiya yol açabilir. Kancali kurt denilen parazitlerin kurtçuklari cilde girdigi zaman kasinti olabilir. Bunlar arasinda yüzüI cü kasintisi, kedi ve köpek kancali kurdu larvalarinin sebep oldugu döküntü ve gerçek kancali kurdun yaptigi döküntü vardir.

Birçok harici cilt hastaliklarinin en büyük sorunu kasinti olabilir. Bunlar arasinda böcek sokmalari, atopik dermatit, ürtiker, lichen planus ve cilt parazitleri vardir. Yaslanmakta olan cildin kasinma ihtimali daha fazla olur. Bazi ilaçlar döküntü yapmadan kasinti yapabilir, bunlara örnek aspirin ve kodein türünden agri kesicilerdir. Nörodermati tin (lichen simplex chronicus) özeli gi kasintidir ve kasinmakla sürer gi der. Bu sürtünme ciltte kalinlasma yapar. Kalinlasan cilt daha da kasinir. Asil neden ne olursa olsun, duygusal stres kasinti duygusuna yol açabilir veya bu duyguyu siddetlendirebilir. Bazi insanlar kasintilarinin bir parazit nedeniyle olduguna inanirlar. Bu siklikla, dilde yanma gibi duyularla baglantilidir ve büyük bir psikiyatrik sorun olabilir.

* Kasintiyi Tedavi Etmek
Agriyi geçirmek veya hafifletmek için birçok ilaç olmasina ragmen, kasintiyi azaltacak belirli bir ilaç yoktur,
Antihistaminikler ürtiker kasintisini hafifletir, fakat digerlerini azaltmaz. Ancak çogu antihistaminigin hafif bir yatistirici etkisi vardir ve sizin uyumaniza yardimci olabilir. Müsekkinler de böyle dolayli yoldan faydali olabilir.