Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Güneslenmede Kanser Riski

img Güneslenmek
Kendinizi saglikli, cazip, hatta mutlu hissediyorsunuz ... Yeni bulgulara göre bunun tek sebebi yanaklarinizdaki parlak pembelik ve bakir rengi omuzlariniz degil! Yanmak, bazilari için kötü bir aliskanlik! Bronzlasma bagimlilari, bunu kolay kolay birakamiyor. North Carolina'daki Wake Forest Üniversitesi'ndeki iki ayri çalisma, UV isinlarinin gevsetici bir etkisi oldugunu ve sik sik bronzlasmainin endorfin bagimliligi gibi bir aliskanlik yarattigini söylüyor! Mart ayinda Amerikan Dermatoloji Akademisi, Washington Üniversitesi'nden 385 ögrenci üzerinde bir arastirma yapti. Ögrencilerin yüzde 12'sinin UV isinlarina, alkol ve uyusturucu aliskanligina benzer, ciddi bir bagimlilik gelistirdigi ortaya çikti! Uzmanlar, su anda bronzlasmaya, diger tehlikeli bagimliliklar gibi yaklasilmasini öneriyor! Solaryumlar tamamen yasaklanamayacagina göre, en azindan 18 yasinin altindakiler için yasaklanmalari isteniyor! Bu arada asil ilginç olan, özellikle gençlerin kanserden çok, yaslanmaktan ve çirkin görünmekten korkmalari! Kendimde de benzerini görüp anlam veremedigim bir davranis bu! Bes alti yil önce, ne zaman ki cildimde bir iki günes lekesi ve bir evvelki yaz fena halde yanmis bir bölgede hafif kirisiklik gördüm, o günden beri saat dörtten sonra ve 30 korumayla günese çikiyorum!

Cilt kanseri tehlikesi 20 yildir söyleniyor oysa!
Kaliforniya Üniversitesi'nden Dr. Heike Mahler, 2000 ögrencinin üzerinde ilginç bir yöntem uygulamis. Kanser önleme üzerinde çalisan Mahler, önce hepsine günes lekeli ve kinsikliklarla dolu yasli yüzlerinin fotograflarini sunmus. Daha sonra tüm ögrencilerin resimleri bir ultraviyole kamerasiyla çekilip, kendilerine gösterilmis. Bu kamera çiplak gözle görülmeyen leke ve renk degisimlerini ortaya çikaran bir teknik! Aynada kendini sahane bulan ögrenciler, fotograflardaki lekelerle dolu, günesten simdiden zarar görmüs ciltleriyle yüzlesince sok geçirmisler! Bir sezon sonra, arastirmanin takibinde yapilan konusma ve testlerde, ögrencilerin çogunun artik güneslenmedigi veya eskisi kadar uzun güneslenmedigi ortaya çikmis!

Günesten ve güzellikten vazgeçmeden, nispeten güvenli bronzlasmanin yollari :
- Sabah 10 ile aksamüstü dört arasinda günese çikmayin.
- En az 15 koruma faktörlü kremler kullanin. Iki saatte bir tekrarlayin.
- Günes gözlügü takin. Gözlükleriniz de havali ve UV korumali olsun.
- Solaryuma gitmeyin veya çok az gidin.
- Yüz çesit günessiz bronzlastinci var. Onlardan kullanin!
Bu arada, madem arastirmalara göre çirkinlesme korkusu kötü aliskanliklardan kurtulmak için en önemli etken, sunu da ekleyeyim: Sigara sari tirnaklar, sari göz beyazi ve sari disler, dudak çevresinde berbat dikey kirisikliklar, kuru, renksiz bir cilt ve mat saçlara yol açar. Için için, sifa niyetine!