Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Cilt Kanseri Günes Korunma

img Cilt kanserinde geride kalmis bir ülke olmadigimizi aklimizdan çikarmamakla birlikte bu açik havanin tadini çikaramayacagimiz anlamina gelmemelidir. Açik havaya çikarken koruyucu bir sapka ve vücudu örtecek giysiler giymek ve deriyi günesten koruyucu kremler kullanmak, ögle saatlerini gölgelik bir yerde geçirmek ve günes tehlikesinin nerelerden gelebilecegini unutmamak yeterlidir. Günesten korunma konusunda bazi bilgiler edinilebilir.

√ Hangi Aylarda Günes Tehlikelidir ?
Cilt kanserine günesin mor ötesi ( ultraviyole) isinlarindan gelen radyasyon neden olur. Mor ötesi isinlari o denli kuvvetlidir ki yilin her gününde günesten zarar görmek mümkündür. Ancak mor ötesi isinlar özellikle yazin daha kuvvetli olduklarindan yaz aylarinda günesten korunmak daha da önemlidir.

√ Sicak Havada Günes Daha Zararli Olabilir Mi ?
Bu sart degildir. Deriye zarar veren mor ötesi isinlar hergün mevcuttur; yani parçali bulutlu, koyu bulutlu veya rüzgarli günlerde bile günesten yanabilirsiniz. Ayrica kumdan, kardan, sudan ve açik renkli yüzeylerden yansiyan günes isinlari da deriyi yakabilir.

√ Cilt Kanserinden Kimler Etkilenir ?
Herkes etkilenebilir. Açik tenli olan kisiler deri kanserinden daha çok etkilenseler bile koyu tenli kisilerin de deri kanserine yakalanmalari mümkündür. Küçüklüklerinde günes altinda çok kalan çocuklarin yetiskin çaga geldiklerinde deri kanserine yakalanma olasiligi da yüksektir. Bunun nedeni belki de çocuklarin ciltlerinin günes tehlikesine karsi daha hassas olmasi veya evin disina çiktiklari zaman üzerlerinde yetiskinlere oranla daha az giysi bulunmasi olabilir. √ Gençleri Günesten Korunmaya Nasil Tesvik Edebiliriz ?
Bu zor bir konudur. Özellikle erkek çocuklarini günese çikarken koruyucu giysiler giymeye veya günes kremi kullanmaya özendirmek çok zordur. Bu nedenle çocuklari günesten korunmaya daha küçük yastan alistirmak gereklidir. Böylece küçükken edindikleri aliskanliklari ergenlik çaginda da devam ettirebilirler. Genç kizlara gelince, onlara da güneste fazla kalmanin cildi daha da çabucak kiristiracagi hatirlatilmalidir.

Anne babalar genç çocuklari için sapka ve tercihen sik dokunmus kumaslardan yapilmis uzun kollu giysiler satin almali ve günese çikarken bunlari giymelerini söylemelidirler. Banyoda veya mutfakta kolayca ele geçebilecek SPF 15 + (günesten korunma faktörü + 15) olan kremler bulundurmali ve günese çikmadan önce krem sürmeleri söylenmelidir. Plaja giderken veya açik havada herhangi bir faaliyette bulunduklari zaman kullanmalari için tüp içinde satilan günes kremlerini yanlarinda götürmeleri temin edilmelidir.

√ Çocuklara Deriyi Günesten Korumalari Nasil Ögretilebilir ?
Çocuklarin açik havada geçirdikleri saatleri yaz saati uygulamasi sirasinda sabah 11 'den önce ve ögleden sonra 3'ten sonra olacak biçimde kisitlayin. Günes isinlarinin en kuvvetli oldugu saatler sabah saat 11 ile ögleden sonra 3 arasidir. Çocuklari gölgede oynamaya alistirin.Bahçenizde gölgelik yoksa bir çarsaf gererek veya çamasir iplerinin üzerine bir battaniye asarak gölge saglayin.

Çocuklar bahçeye çiktiklari zaman gölgede bile oynuyor olsalar baslarinda genis kenarli bir sapka veya kulaklikli bir kep ve üzerlerinde sik dokunmus kumaslardan yapilmis giysiler bulunmalidir. Yüzlerine ve vücutlarinin giysilerin örtmedigi kisimlarina günesin bütün isinlarina karsi koruma saglayacak ve suya dayanikli SPF 15 + türü kremlerden sürülmelidir.

√ Bebeklere Günes Kremi Sürülebilir Mi ?
12 ayliktan küçük bebekler bile bile günese çikarilmamalidirlar. Ama günese çikmalari gerekiyorsa bebegin tamamen giyinik olmasini saglayin, basina sapka giydirin ve giysilerin örtmedigi kisimlara, yani yüzüne, ellerine ve bacaklarina günes kremi sürün.

√ Cilt Kanseri Tehlikeli Olabilir Mi ?
Deri kanseri hastaliklarinin birçogu tedavi edilebilmekle birlikte melanoma denilen deri kanseri ölümcüldür ve ülkemizde her yil yaklasik 3000 kisi bu hastaliga yakalanmaktadir.

√ Yilin Bir Ayini Da Olsa Açik Havada Geçirmek Riskli Midir ?
Evet. Yilin 11 ayini büroda veya kapali yerlerde çalisarak geçiren kisiler yillik izinlerini geçirdikleri sirada günesten korunmazlarsa onlar için de melanoma veya diger deri kanseri hastaliklari tehlikesi mevcuttur.

√ Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir ?
Erken tani yapilirsa deri kanserinin tedavi edilme orani %99 dur. Derinizde anormal bir leke görürseniz veya daha önce mevcut olan bir lekede büyüklük, biçim veya renk bakimindan herhangi bir degisiklik olmussa doktorunuza görünün. Deri kanserlerinden bir çogu sancisizdir ve çirkin bir görünümleri yoktur. Melanoma ise ilk ortaya çiktiginda dümdüzdür.