Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Güzellik Cilt Bakimi Estetik

img Güzellik cilt bakimi dogal güzellik kavramlari kisiden kisiye degisen bir kavramdir. Güzel olmak güzellik insanin kendisine güven duymasinin esas temelidir. Insan kendisine güven duymazsa birçok konuda basarili olmasi da mümkün degildir. Günümüzde güzellik, sahane bir yüz, tüm hatlari ve ölçüleri mükemmel bir vücut anlamina gelmez. Esas olan kisinin vücut canliligini ve kafa gücünü ortaya koyup belirli ölçülerde yansitis tarzidir. Güzellik baskalarina benzeme özentisi olamamalidir. Tam tersi kendine özel, isiltili, saglikli ve canli olabilmektir.

Güzelligine özen göstermek isteyen bir kisi hayatin farkinda olup, teknolojiyi takip edip yasamina hareketlilik getirmek zorundadir. Çünkü kusurlari çabucak kapatacak geçici yöntemler yerine devamli kusursuz ve güzel hissetmek ve güzellik için uzun vadeli kalici planlar yapilmalidir. Güzellik basli basina bir bilim dali ve teknolojidir. Her seyden önce ne tür bir cilt yapisina sahip oldugumuzu bilmemiz gerekir ki ona göre yapacagimiz islemleri kullanacagimiz kremleri dogru seçip, dogru kullanabilelim.

Cildimizin bakimi için kullanacagimiz gerekli ürün ve malzemeler cildin türüne baglidir. Cildimizin türünü yapacagimiz küçük ve basit islemle kolayca anlayabiliriz.
1) Yüzünüzü temizleyip kurulayin, yüzünüzü örtecek büyüklükte bir kagit mendilin tek kati ya da mendil büyüklügünde pelür kagidini yüzünüze kapatin. Parmak uçlarinizla yüzün her tarafinda hafif baski yaparak elinizi gezdirin. Kagidi dikkatlice kaldirip bakin, sayet kagidin her tarafinda yag lekecikleri görünüyorsa cildiniz yagli cilt, kagidin belli yerlerinde özellikle alin, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler göze çarpiyorsa, yanaklar ve sakaklar da iz yoksa cildiniz karma cilt, kagidin hiç bir yerinde leke izine rastlamiyorsaniz cildiniz kuru demektir.

2) Cildinizin hassasiyetini görebilmek için; bir çay kasiginin sapi ile ya da ona benzer sert bir cisimle alninizin ortasina hafifçe bastirarak arti (+) isareti çizer gibi yapin. Sayet çizilen yerde hiç kizarma olmadi ise cildiniz normal cilt, hafifçe bir kizarma olduysa ama hemen geçti ise cildiniz az hassas, kizariklik bir müddet devam etmisse cildiniz çok hassas demektir.

3) Cildin nem oranini anlamak için de; çenenizin yan tarafindan isaret parmaginizin tersi ile yanaginizi yukari dogru itiyormus gibi yapin, sayet yanaginizda tek bir çizgi olusuyorsa nemi az, birkaç çizgi olusuyorsa nemi çok az, eger hiçbir sey olusmuyorsa cildin nemli normal demektir.

4) Cildin elastikiyetini yani gevsek olup olmadigini anlamak için; gözün altindaki ince deri tabakasini dikkatlice çimdikler gibi yaparak yukari dogru çekip birakin. Deri yavasça eski durumuna geldi ise elastikiyeti iyi sayilir, deri hemen eski durumuna geldi ise elastikiyeti çok iyi ve deri bir müddet sonra eski durumuna geldi ise cildiniz çok gevsek demektir. Bu durumun yasla da ilgisi vardir. Yasiniz 35in altinda ve testte cildiniz yavas yavas eski haline geliyorsa hemen önlem almaniz lazim, çünkü cilt elastikiyetini kaybetmek üzere görünüyor demektir.

Simdi kisaca tekrarlamak gerekirse yagli ciltlerin görünümü koyu renkte ve daima parlak görünür, cilt kalin ve kabadir, gözenekler açiktir, çogu zaman siyah nokta ve sivilceler olusur, akne olayina sikça rastlanir. Kuru cildin dokusu genellikle düzgündür, ama hep gergin durur, özellikle banyo sonrasi pul pul olur ve kizarma, yanma hissi vardir, genç yaslarda bile kirismalar olusabilir. Karma cilt yagli ile kuru arasinda kalan bir cilttir. Alin, burun ve çene bölgesi yaglidir. Yanaklar ve göz çevresi kurudur. Dengeli normal cilt, bu tür ciltte yag, nem, asit orani dengelidir. Bu az bulunan cildin dokusu düzgündür, gözenekler hiç belli olmaz, pürüzsüzdür.