Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Tirnaklarin Renk Atmasi

img Tirnaklarin Renk Atmasi ve Deformasyonu
Tirnaklarin birçok sekilde rengi veya biçimi bozulabilir. Ufak yaralanmalar en yaygin nedendir. Çekiçle vurma sonrasinda bas parmaginizin tirnagi altindaki siyah nokta kandir. Uçlardaki beyaz bulut gibi isaretler küçük çarpmalar sonucudur. Yarilma, soyulma ve kirilma genellikle güçlü sabunlara veya kimyasal maddelere asiri maruz kalmanin sonucudur. Siki veya uygun olmayan (vuran) ayakkabilar ayak tirnaklarini kalinlasmasina veya batmasina yol açabilir. Uygun bakim, bakterilerin ve diger enfeksiyöz organizmalarin dokulara girmesini ve muhtemelen kaniniza karismasini önlemek için önemlidir.

Renk bozulmasi, mantar enfeksiyonlari dahil birçok rahatsizliklarda meydana gelir. Bunlar tirnaklarinizi sariya, griye, kahverengiye veya siyaha döndürebilir. Yaralanma, kimyasal maddelere maruz kalma veya ilaçlara karsi reaksiyon da tirnaklarda bir dizi renge yol açabilir. Iç hastaliklar tirnaklari bozabilir. Parmaklarin kalinlasip tirnaklarin bunlarin etrafini sarmasi akcigerlerde bir problem oldugunu gösterebilir.
Tirnaklarinizin bir hastalik sirasinda etkilenip sonra iyilesmesi çok seyrek görülen bir olay degildir. Fakat tirnaklar yavas büyün (el tirnaklari ayda yaklasik 3 mm. ve ayak parmaklari ayda yaklasik 1 mm.) Meydana gelen hasar ancak yeni tirnak büyümesi ile tamir edilebilir. Bozulmaya neden olan hastalik kontrol altina alindiktan veya iyilestikten sonra tirnaklar yavas yavas normale dönecektir. Fakat renk ve isaretlerdeki degisiklikleri doktora bildirin.