Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Günes Yanigindan Korunma

img Günes Yanigindan Korunma
Bir zamanlar koyu renk günes yanigi modaydi, hatta harika sayiliyordu. Doktorlar insanlari günes banyosu yapmaya tesvik ederdi, çünkü sagliga yararli oldugu düsünülürdü. Bugün günes isigindaki ultraviyoleye sürekli olarak asiri maruz kalmanin cildi zamanindan önce yaslandirdigini biliyoruz. Kirisikliklar meydana gelir. Fakat hepsinden önemlisi cilt kanseri olusabilir. Simdi gençliklerinde su toplayacak kadar günes yanigi geçirenlerin ileriki yillarda en tehlikeli cilt kanseri tipi olan habis melanoma tutulma ihtimallerinin en fazla oldugu konusunda deliller vardir. Eger uzun süreler günes altinda kalacaginizi tahmin ediyorsaniz koruma tedbiri alin. Sapka giyin, sort giymeyin, uzun kollu gömlek tercih edin.

Mümkün oldugu kadar açik hava faaliyetlerini sabahin erken saatlerine veya ögleden sonranin geç saatlerine alarak 10.00'dan 14.00'e kadar ultraviyole isinlarinin en siddetli oldugu saatlerden kaçinin.
Uzun süreler boyunca disarda kaldiginiz zaman en iyi kalite günes yagini kullanin. Günes yagi kararmayi tamamen önlemez ama yanmaktan korur. Hindistancevizi yagi, kakao yagi, veya bebek yagi daha süratli esmerlesmenizi saglamaz ve ultraviyole isinlardan çok az korur. Iyi günes yaglari ya paraminobenzoic asit (PABA) veya benzophemone içerir. Bazilarinda ikisi birden bulunur. (PABA) ciltte kizariklik yapabilir.)

Günes yaginizdan en iyi sonucu almak için günese çikmadan en az yarim saat önce kullanmalisiniz. Alkol bazli günes yaglari daha derine nüfuz eder ve daha iyi koruma saglar. Günes yaglari günesten koruma faktörlerine göre degerlendirilir (SPF) ve degerlendirme ölçüleri 2 ile 45 arasidir, cilt tipinize göre uygun degerlendirmeyi yapmak için doktorunuzun ögütlerini dinleyin. (Herhalde en iyisi en az 15 degerinde SPF'si olan bir günesyagi kullanmaktir). Güneste oldugunuz sürece yaginizi sik sik sürün (yeniden). Maddenin buharlasmasiyla koruna degeri azalir. Banyo yapmakla ve terlemekle akip gidebilir.

Kum, su ve diger yüzeyler direkt günes isigi kadar yakabilecek isinlar yansitir. Günes yaglari kisin günese çikildigi zaman da kullanilmalidir. Kis günlerinde en büyük tehlike, bulutlu günlerde kar yagdiktan hemen sonradir. Yüksek rakamlarda radyasyon artar, kayakçilar daima günes yagi kullanmalidirlar.

Gözleriniz, burnunuzun ve dudaklarinizin çevresindeki hassas cildin ekstra korumaya ihtiyaci vardir. Bazi kimseler çirko oksit veya titanyum dioksit gibi, bütün radyasyonlarin cilde ulasmasini önleyen maddeleri tercih ederler. Digerleri 15 SPF veya daha yüksek degerde özel bir dudak koruyucusu kullanirlar. Günese çikmadan önce parfüm veya after shave losyonlari kullanmayin. Böyle maddeler cildinizde rengi açilmis yerler (leke) yaratabilir. Eger geçmiste güneste hassasiyet nedeniyle reaksiyonlariniz olduysa, Isiga Duyarlilik bölümünü okuyun. Güneste kaldiktan sonra, ter, tuz, havuzdaki kimyasal maddeler ve günes yaglarini banyo veya dusla temizleyin. Sonra cildinize yaglayici sürün.