Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Malign Melanom Cilt Kanseri Saglik

img Malign melanom melanosit kanser saglik : Belirti ve Bulgular : Mevcut bir benin görünümündeki degisiklikler (ebat, renk, kanama, ülserlesme gibi); kenarlari düzensiz, asimetrik, farkli renkte ve gittikçe büyüyen yeni bir ben gelisimi; keskin sinirli, elmas seklinde koyu kahve veya siyah renkli (nodüler melanom) olabilecegi gibi beyaz, kirmizi, mor bir kitle (amelanotik melanom) seklinde de olabilir.

√ Laboratuvar Bulgulari : Patolojik tani için biyopsi, karaciger tutulumunun olup olmadiginin saptanmasi için karaciger fonksiyon testleri, akciger tutulumunun arastirilmasi için akciger filmi ve süpheli diger yerler için diger tetkikler (lenf nodu biyopsisi, bilgisayarli tomografi gibi).

√ Hastalik : Malign melanom, cilt kanserleri arasinda en nadir görüleni olmakla birlikte, en tehlikelisidir. Siklikla ciltte görülmekle birlikte, bazen agiz içinde, makatta, vajende, beyin zarlarinda, göz kapaginin iç yüzeyinde ve retinada (göz) da ortaya çikabilir. Her yasta görülebilmekle birlikte, en sik 40-60 yaslari arasinda görülür. Kadinlarda belden asagida, erkeklerde belden yukarida ve her iki cinste de kollarda görülme sikligi artmaktadir. Bunun en önemli nedeni olarak güneste uzun süre kalma gösterilmektedir.

• Melanom, derideki melanosit adi verilen hücrelerden köken alir. Melanositler deriye rengini veren melanin maddesini üretirler. Sarisinlarda melanom daha sik görülmekle birlikte, hiç kimse bu hastaliga karsi dayanikli (bagisik?) degildir. Örnegin zencilerde daha çok avuç içinde, ayak tabaninda ve tirnak altlarinda meydana gelir.

• Tedavi açisindan; malign melanomun derin tabakalara ulasmadan saptanmasi ve kitlenin derinligi son derece önemlidir. Erken tani sirasinda normal benlerden ve displastik benlerden ayrilmasi gerekir, ikincisi için biyopsi gereklidir. Süphelenildiginde derhal doktora müracaat edilmelidir, çünkü bu kanser, mevcut kanserler arasinda en çok yayilanlardan birisidir.

√ Korunma : Melanom da diger deri kanserleri gibi günese maruz kalma ile ilgilidir. Genelde 20 yas öncesinde sik sik siddetli sekilde günes yanigi olusanlarda gözlenir. Özellikle öglen vakitlerinde günesten korunmak gerekir. Bronzlasma merkezlerinden uzak durun, ayda bir cildinizi kontrol edin, yeni ben olusumlarini takip edin, yukarida belirtilen degisiklikleri görüyorsaniz doktorunuza müracaat edin.

√ Tedavi : align melanom yayilmamissa cerrahi olarak alinabilir, eger yayilimdam süpheleniliyorsa yakinindaki lenf nodlarinin da alinmasi gerekebilir. Yayilim olan hastalarda ilaç tedavisi ve immünoterapi uygulanabilir.

• Hastaligin seyri : en taninan olgular genelde basarili bir sekilde tedavi edilir. Hastaligin sonucu, çikarilan kitlenin kalinligi ile yakin iliskilidir (örnegin; kalinligi 0.76mmnin altindaki kanserlerde 5 yillik yasama yüzdesi %95in üzerinde iken, kalinligi 4mm ve üzerindeki kitlelerde 5 yillik yasama yüzdesi yaklasi %50dir). Ancak kitlenin kalinliginin yani sira; kanserin yeri, büyüme hizi, vücudun verdigi (lenfositik) cevap ve yukarida da belirtildigi gibi erken tani yasam süresini etkileyen faktörlerdendir.