Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Uyuz Tedavisi Cilt Sağlığı

img Uyuz hastaligina, cildin dis veya nasirli tabakasinda yasayan ve üreyen ufak bir böcekçik neden olmaktadir. Uyuz, özellikle parmak aralarinda ve dirseklerde küçük kabarciklar veya sivilceler halinde bir döküntü ile baslar. özellikle geceleri çok kasinti yapar.

Bebekler disinda, kasintili yerler her zaman için boyundan asagisinda kalan bölgelerdir. En çok etkilenen kisimlar; kalça, cinsel organlar, meme uçlari, parmak, bilek, dirsek ve dizlerdir. Kisa bir süre sonra kasinti istegi, iltihaplanabilecek kasinti izlerine ve yaralara neden olur.

Eger ayni evde yasayanlarin hepsi veya bazilari günlerdir veya haftalardir kasiniyorlarsa, bunun nedeni buyuk olasilikla uyuzdur. Uyuz kisiden kisiye çabuk bulasir.

Tedavi:
o Doktorun verdigi ilaçlara ve önerilere özenle uyun.

o Size verilmiS olan krem veya losyonu, cinsel organlari da kapsayarak, vucudunuzun boyundan aSagi tum kisimlarina surun. ilaci el ve ayak tirnaklarinin içleriyle, ayak parmak aralarinin arasi ve alti gibi her turlu gizli kalmiS bölgeye surmeyi unutmayin.

o ilaci 24 saat, duS veya banyo yapmadan uzerinizde birakin. Bu sure içerisinde ayni giysileri giyin.

o 24 saat sonra hafif sicak bir banyo yapip ilaçtan arinin. Butun giysi ve iç çamasirlarinizi degiStirip, yatak çarSaflarinizin tumunu yikayin. Normal yikama Sekli tum uyuz böcekçiklerini öldurmeye yeterlidir

o Evdeki tum uyuzlular ayni anda tedavi edilmelidir. Bazilari uyuz olmuS ancak henuz kaSinti baSlamamiS olabilir. Okul veya yuvaya giden çocugunuz uyuz olmuS ise, ögretmenini bilgilendirerek okuldaki diger çocuklarin kontrolunu saglayin.

Yumurtalarindan çikmiS yeni uyuz böceklçiklerini de öldurmek amaci ile ilk tedaviden bir hafta sonra tedaviyi yeniden tekrar edin. BaSarili bir tedaviden sonra kaSinti 1-2 hafta daha devam edebilir. Uyuz kremini fazla surmeyin, bu durum daha fazla tahriSe neden olabilir.

12 ayliktan kuçuk bebekler için mutlaka doktora gidin, yukarida yazilanlari uygulamayin.

önlemler: Uyuz olmak için uyuz olan birinin cildine temas etmek gerekir. Ayni yatagi paylaSmak, çocuk bakimi gibi durumlar uyuzun yayilmasina neden olabilir.

Okuldan Alikoyma: Gereken tedavi baSlamadan çocuklarin okula gitmelerine izin verilmez.