Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Yaslilikta Cilt Sorunlari

img Yaslanmayla birlikte ciltte çesitli degisiklikler meydana gelir;burusur, incelir(böylece damarlar belirginlesir) ve diriligini kaybeder. Yaslanma sürecinin bir parçasi olarak deride lekeler ve kabartilar görülebilir. Terleme de azalir. Bu degisikliklerden bazilari deri kurulugundan kaynaklanabilir ve iyi bir cilt bakimiyla en aza indirilebilir. Dengeli ve saglikli beslenmenin de cildinize önemli bir katkisi vardir. Ayrica günesin morötesi isinlarina da asiri maruz kalmaktan kaçinin.

Eger beyaz tenliyseniz, yasiniz ilerledikçe cildinizde bazi lekeler (karaciger lekeleri olarak da bilinirler) görülebilir. Bu küçük ve düzgün lekeler çile benzer. Renkleri de açik kahverengiyle koyu siyah arasinda degisir. Bunlarin ortaya çikma nedenleri bilinmemektedir. Bu lekeler kozmetik olarak sorun yaratabilir ancak tibbi olarak önemsizlerdir; karacigerle herhangi bir ilgileri yoktur ve kansere de yol açmazlar. Bu lekeler için genellikle doktora basvurulmaz.

Zaman zaman görülen diger bir cilt sorunu da asteatoz'dur. Bu durumda genellikle sirtta, bacaklarin alt bölümünde veya ellerde ya da vücudun herhangi bir yerinde yogun bir kasinti hissi ortaya çikar. Asteatoz'un nedeni dogal cilt yaglarinin azalmasidir ki bu, deride pullanmaya ve bazen de çatlamaya yol açar. Böyle bir durumda doktorunuza basvurun. Çünkü deride kasintiya yol açan baska hastaliklar da vardir. Asteatoz sik banyo yaparak, yünlü giyeceklerden kaçinarak, kisin kuru havali odalarin nemini artirarak ve cilt yaglari kullanarak genellikle halledilebilecek bir sorundur. Deri kanseri, ben veya çesitli kabartilar seklinde ortaya çikar ve erken teshis edilebilirse tedavisi genellikle mümkündür. Deride Iyilesmeyen bir yara varsa doktorunuza basvurun.

Alt Karin Kaslari Desteginin Kaybi
Kadinlar yaslandikça karin bölgelerindeki organlari destekleyen kaslar güçsüzlesirler. Bu daha çok dogum yapmis kadinlar için geçerlidir. Özellikle de çok dogum yapmis kadinlarin karin kas ve baglari zayiflayabilir ve bunun sonuçlari da yaslilikta görülür. Ayrica buna ek olarak yaslanma sürecinin kendisi de bazen bu dokulari zayiflatabilir. Bu durumun sonucunda mesane ve kalinbagirsakta fitiklasmalar, rahim sarkmalari ve idrar tutamama gibi sorunlar ortaya çikabilir. Her ne kadar bu tür sorunlar yaslanmanin kaçinilmaz sonucu degilse de, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini ögrenmeniz için bunlari tanimalisiniz.