Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Kafa Mantari Kasik Mantari Cilt Bakimi

img Daha çok çocuklarda görülen bulasici bir mantar hastaligidir. Kafa derisini istila eden mantarlar, kepeklenmeye ve saç kinlmalarina sebep olurlar.

Enfeksiyon, küçük bir alanda kaldigi gibi; bütün kafa derisini de kaplayabilir. Mantarin istila ettigi alanda saç dökülmesi ve kabarik, iltihapli bir deri tabakasi görülür.

Ne Yapmali
• Hastalik bulasici oldugundan, hasta kisi iyilesme görülünceye kadar aile üyelerinden tecrit edilmelidir.
• Tedavinin sekli, doktor tarafindan, kafa derisi Wood isigi altinda incelendikten sonra tesbit edilir.
• Tesbit edilen ilaç tedavisi en az bir ay müddetle tatbik edilir.

Bacak ve Kasik Mantari
Vücut mantarina benzer belirtiler gösterir. Halka biçiminde, yayilma temayülü olan, pembe kirmizi kabartilar seklinde ortaya çikar. Tedavi, mantarin cinsine uygun ilaçlarla gerçeklestirilir.

Vücut ta görülen mantar, bazan beyazdan açik kahverengiye kadar degisen, mercimek büyüklügünde lekeler halinde baslamaktadir. \"Malassezia-Fürfür\" isimli mantar tarafindan yapilan bu deri hastaligi, lekelerin büyüyerek birlesmeleri ve deri üzerinde haritaya benzer alanlar olusturmasi ile karekterizedir. Hafif pullanma da vardir.

Tedavi, selenyum sülfür sampuani, üç-dört gün müddetle, gece yatarken deriye sürülerek gerçeklestirilir. Sabah kalkinca, sampuanli bölge yakinar. Yikanmasinin sebebi, uzun müddet kaldiginda deriyi tahris etmesidir.