Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Tirnak Bakimi

img Tirnak bakiminin tek ve en önemli konusu belki bunlari isirmaktan, koparmaktan ve zarar vermekten kaçinmaktir. Tirnaginiz boyunca küçük bir kesik bile bakteri veya mantarlarin tirnaga girmesine ve enfeksiyona yol açmasina yeterlidir. Tirnaklar yavas yavas büyüdügü için yaralanmis bir tirnak bu yaranin izlerini birkaç ay boyunca tasir.
Deterjanlara ve kimyasal maddelere maruz kalma tirnaklarinizi zayiflatabilir, çatlatabilir ve rengini bozabilir. Onlari korumak için, pamuklu kumasla astarlanmis veya tek kullanimli plastik veya lastik eldiven giyin. Kullanimlar arasinda lastik eldivenleri kurutmak için ters çevirin. Bu eldivenlerin içinde mikroorganizmalarin büyümesini önleyecektir.

* El Tirnaklarini Her Hafta Kisaltin:
Haftalik kisaltma önemlidir, çünkü düzgün ve bakimli tirnaklarin hasar görme ihtimali daha azdir.
Tirnaklarinizi kisaltmak için bir törpü ve keskin manikür makasi veya tirnak kesme aleti kullanin. Eger tirnaklariniz gevrekse veya kalinsa banyodan sonra yumusadiklari zaman kesin. Kenarlari törpünün ince tarafiyla düzeltin. Eger uzun tirnak seviyorsaniz kazayla zedelenmemelerini ve kenarda kir birikimini önlemeye çalisin.

* Tirnak Dibindeki Derileri Asla Kesmeyin:
Moda bunlarin kesilmesini tesvik etse de bu uygulamadan kaçinin. Kesilen yer bakteri ve mantarlar için bir giris noktasi olabilir ve böylece enfeksiyona yol açar. Asetonu Idareli Kullanin
Reklamlardaki iddialara ragmen çogu tirnak cilalari kimyasal olarak birbirinin aynidir. Bunlarin tirnaklari güçlendirmesi sadece cilanin tirnagi örterek korumasi seklinde olur. Eger tirnaklarinizi cilaliyorsaniz bir kalin kat sürmektense, birkaç ince kat sürün. Aseton kullanimini asgariye indirin. Tirnaklarinizi zayif düsürebilir ve kurutabilir. Açilan yerlere cilayla rötus yapin ve eskisinin üzerine yenisini sürerek aseton kullanimindan mümkün oldugu zaman kaçinmaya çalisin.

* Tirnak Bakim Maddelerinden Kaçinin:
Tirnak güçlendiriciler tirnaklarinizin rengini bozabilir veya kirabilir. Suni tirnaklar kendi tirnaklarinizin altinda reaksiyonlar meydana getirebilir. Tirnak diplerindeki derileri alan maddeler asindirici, alkali bazli maddelerdir ve tirnaklarinizin etrafindaki dogal koruma bantlarini tahrip eder. Jelatin kapsüllerinin, kalsiyum tabletlerini veya diger vitamin veya protein ürünlerinin tirnaklari gelistirdigi veya güçlendirdigi konusunda hiçbir bilimsel bulgu yoktur.

* Ayak Tirnaklarini Düz Kesin:
Ayak tirnaklarinizi düz olarak ve çok fazla kisaltmadan kesin. Bunun sadece yaklasik ayda bir kere yapilmasi gerekir, çünkü ayak tirnaklari el tirnaklarindan daha yavas uzar. Bunlar ayni zamanda daha da kalincadir, özellikle bas parmakta dolayisiyla tirnak kesmek için en uygun zaman banyo sonrasidir.

* Bazen Tirnaklara Dikkat Edin:
Tirnak batmalari genellikle ayak bas parmaginda olur. Bu durum, bas parmagin ucu kivrilip altindaki yumusak dokuya girerek, uzamaya devam ettigi zaman meydana gelir. Bunlara tirnaklarin hatali kesilmesi, tirnaklarinizin büyüme biçimi (ortaya kiyasla kenarlarda daha fazla büyüme) ve vuran ayakkabilarin basinci yol açar. Sürekli olarak sivri burunlu yüksek topuklu ayakkabi giyen kadinlarin bu problemden etkilenme ihtimalleri özellikle fazladir. Eger hafifçe batmis bir tirnaginiz varsa fazla tirnagi yontun ve battigi kenarin altina onu kaldirmak için küçük steril pamuk parçalari yerlestirin. Aci ve kirmizilik azalana kadar her gün bu pamuklari degistirin. Eger enfeksiyon olusursa (bunun belirtisi siddetli agri ve cerahat akintisidir) doktora gidin.

Eger seytan tirnaginiz varsa kopartmaya kalkismayin. Kopartmak daima canli dokunun da bir parçasini yaralar. Bunun yerine disa dogru hafif bir açi birakarak dikkatlice kesin. Bu tekrar olmasini önleyebilir. Bir el losyonu ile yumusatmak da seytan tirnaklarini önlemeye yardimci olabilir. Saglikli tirnaklar, pürüzsüz olup girintisi çikintisi yoktur. Bunlarin renk ve yogunlugu düzenlidir, renk bozuklugu olan lekelerden arinmistir.

Sunu unutmayin: Hiçbir tirnak bakim maddesi size saglikli tirnaklar saglayamaz. Tirnaklariniza mümkün olan en iyi görünümü saglamanin tek yolu bunlari zedelemekten ve tahris edici maddelerden (kimyasal maddeler ve deterjanlar) korumak ve ondan sonra bunlari düzenli olarak temizleyip kesmektir. Bakteriyel dolama genellikle ani ve istirapli bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabariklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastirinca cerahat sizintisi olabilir.

Dolamanin bir baska çesidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, seker hastaligi olan kisilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygindir. Mantar enfeksiyonlari agir agir gelisir, fakat inatçi olma egilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardir, böylece daha fazla sisme ve cerahate yol açilir. Akut bir enfeksiyon tirnagin çevresinden ve epidermisten dolasarak bunlarin altina isleyip agrili bir apse meydana gelmesine yol açar. Tirnak dibindeki deri kabarir. Tirnak ayrilabilir.