Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Güzellik Reçetesi

img Ebedi güzellik reçetesi
* Çirkinlerin kiskanilacak tarafi, yaslandiklari zaman kimsenin onlara \"Bir zamanlar ne kadar güzeldi!\" dememesidir.
Dusan Radoviç

* Eger güzel gözlerin olmasini istiyorsan, insanlara iyilikle bak. Ince bir bedense istedigin, ekmegini acilarla böiüs. Güzel dudaklara sahip olmak için sadece ama sadece güzel ve dogru sözler söyle.
Audrey Hepburn

* Güzellik:
Kimine göre karakter, kimine göre huy, kimine göre uyum, kimine göre iyilikle özdeslesen kavram. Kimine göre bir deger. Üstünde farkli fikirler ileri sürüIse; yorumlar yapilsa da güzellik: mutluluk gibi göreceli bir kavramdir. En geçerli olani da insanin iç güzelligidir. Baskalari karsisindaki sinavlardan çok kendimize verecegimiz sinav mühim. Aynaya bakinca baskalarin gördügü yüzün, seklin ötesinde asil güzelligi bilmenin adina kendine saygi ve güven denir.

Dale Wimbrow
\"Ayna\" yazisinda der:
\"Kendiniz adina yaptiginiz mücadeleyi kazanmak ve dünyanin size de birgün bir kral gibi davranmasini istediginizde sadece aynanin karsina gidip kendinize bakin. Ve o yüzün size ne dedigini görün. Ne ana-babaniz ne de esiniz o anda size bakmakta olan kisi. Bazilari dürüst bir dost oldugunuzu düsünebilir ve sizin için harika bir dost ya da arkadas diyebilirler. Fakat aynadaki yüz, tam gözlerinin içine bakamiyorsaniz, ise yaramazin biri oldugunuzu söylüyor. Hos tutmaniz gereken asil kisi kendinizsiniz! Çünkü yolun sonuna kadar kendinizle gideceksiniz. Aynadaki yüz dostunuzsa, geçtiniz demektir en zor sinavinizi. Inandirabilirsiniz bütün dünyayi ve geçerken yanlarindan herkes sizi tebrik edebilir; fakat yolun sonundaki hediyeniz, kirik bir kalp ve gözyaslari olacaktir eger aynadaki yüzü aldattiysaniz ...\"

* GÜZEL OLMANIN, GÜZEL KALMANIN REÇETESI:
- Özgüven.
- Kendisiyle bansik olmak.
- Kendini oldugu gibi kabul etmek.
- Kisilik kazanmak (içten güçlenrnek).
- Ön yargisizlik.
- Kendini fIkir ve deger terazisinde tartabilrnek.
- Kendini sevgi ve mantik metresiyle ölçebilmek.
- Herkesin ve herseyin güzel tarafini görmek.
- Iç dinamiklerinin farkina varip bunu yansitabilmek.
- Kuvvetli irade sergilemek, iradesine hükmetmek.
- Düsküne el uzatmak, yardima muhtaca yardim etmek.
- Sevgisiyle, saygisiyla hayatini güzellestirmek.
- çevresine güzel bir model olmak.
Asim GÖL

* Bunlari uygulayin, güzellesin!
Bir kisi ne kadar bayagi çehreli olursa olsun, eger iyi kalpliyse, tanidiklarina güzel görünebilir. Elverir ki; güzellik düsüncesini -görünen güzellik degil, kalp güzelligini, ruh güzelligi düsüncesini- aliskanlik halinde zihninde mevcut bulundursun. Hakiki güzelligin sirri sevgi tasiyan iyi bir kalptir; her yere isik, sevinç saçmak arzusudur. Sevgi ve nese egilimleri kadinin çehresine akseder, ona güzellik verir. Iyi karakter sahibi olmak arzusu ve gayreti hayati güzellestirir. Insanin dis yüzü iç yüzünün aynasi olduguna göre gerek çehre, gerek hareketler aliskanltk haline gelmis düsüncelerin, hakim duygulann tesirinde kaltrlar. Eger kalbinizde güzellik, iyilik, sevgi duygulan diger duygulara üstün yer tutmussa; her gittiginiz yerde uyum, yumusaklik, ruh güzelligi izlenimleri btrakJrsiniz. O suretle ki, hiçkimse çirkinlik veya sakatliginiza dikkat bile etmeyecektir. Mükemmel güzellik-ki, yüz çizgilerinin düzgünlügünden çok daha makbuldür- herkesin elindedir. Bazi gençler çirkin saydiklan bir çehre uygunsuzlugundan o kadar mahzun olurlar ki, bu mahzun halleri onlan gerçekten çirkinlestirir. Hakikatte zanlarinin yarisi kadar bile çirkin degildirler; eger hassas, alingan olmasalar bnaskalan çirkinliklerinin farkina bile varmazlar. Hassasliktan kurtularak fitri tavtr takinsalar, sebatli gayret sayesinde senlik, canlilik, sakacilik, hatir oksayiciik gibi vasiflarla güzellesirler.

Bir genç kiz tanidim. Kadinlik çagina yaklastiginda o kadar büyük ümitsizlige düstü ki, intihari bile düsündü. Bereket versin bu ümitsizligi uzun sürmedi. Büyük gayret sarfetti ve insanlardan kaçmak yerine bütün tanidiklannin halleriyle ilgilenmek, herkese elinden gelen yardimi yapmak suretiyle insanlari kendine çekmeye azmetti. Maddi görünüsü kat kat telafi eden kalp meziyetlerini yükseltmek için bütün gayret ve iyi niyetini kullandi. Gittigi yerlerde kimsesiz, kederli birine rastlasa derin alaka gösterir, hemen dostlugunu kazanirdi. Nükteli ve zarif sözler söylemek, parlak ve sen görünmek için zihnini neseli ve sevinçli düsüncelerle beslemeye; iyimser olmaya itina etti. Çok geçmeden, bir zaman yanindan kaçan gençler etrafini almaya ve onu sevmeye basladilar. Böylece ruh güzelligini yükseltti. Çizgilerin inceligi ve sekillerin düzgünlügünden ibaret maddi güzellikten çok üstün ruh güzelligi yasi ilerledikten sonra da devam etti. Gittigi yerlerde etrafina nese ve cesaret isigi serpti. Kendini öyle sevdirdi ki, herkes ona gipta etti.

Her dürüst is dogru düsünce çehreye güzellik damgasini basar. Puskin