Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Dogru Cilt Bakimi

img Cilde bakim göstermenin tek ve en önemli amaci cildi ultraviyole isinlarina karsi korumaktir. Cildinizin rengi veya yasiniz ne olursa olsun günese ve onun ultraviyole isinlarina maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Bunun amaci cildin bozulmasini ve sonunda cilt kanserini önlemektir.

Koyu renk cilt günese açik renk ciltten daha fazla dayaniklidir, fakat her türlü cilt sürekli olarak asiri derecede güneste kalmaktan mesin gibi olup çilli ve kirisik hale gelebilir. Koruyucu giyim esyasi, koruyucu ilaçlar ve günlük olarak yaglama veya nemlendirme gerekli seylerdir. Cilt korumada cildi uygun sekilde temizlemek de bir diger önemli konudur. En iyi temizleme malzemeleri cildinizin tipine bagli olarak yagli, kuru, normal veya bunlarin karisimi seklinde seçilebilir. Eger kozmetik kullaniyorsaniz bunlari cilt tipinize uygun kullanmaya dikkat edin, kuru cilt için yag bazli, yagli cilt için su bazli olan uygundur.

Kadinlar için yüz temizlemede ilk adim göz makyaj malzemelerinin çikartilmasidir. Gözlerinizin çevresindeki hassas dokuya zarar vermemek için özel hazirlanan temizleyiciler kullanin. Yüzünüzü yikarken ilik su (asla sicak degil) ile ölü hücreleri çikarmak için bir yüzbezi veya sünger kullanin. Yüzünüz ve cildiniz için yumusak bir sabun kullanin; eger yüzünüzün cildi kuruysa çok yagli bir sabun çesidi daha iyi olabilir. Yagli bir cildin günde iki veya üç kere temizlenmeye ihtiyaci olabilir.

Genelde, vücudunuzu yikarken fazla sicak sudan ve sert sabunlardan kaçinin. Banyo yapmak cildinizi kurutur. Eger zaten cildiniz kuruysa sabunu koltuk altlari, jenital bölge ve el ve ayaklardan baska yerlerde kullanmayin. Banyo yaptiktan sonra, suyun fazlasini vücudunuzdan, avuçlarinizla süratle siyirarak atin. Ondan sonra bir banyo yagini kullanin ve suyag karisimi kuruyana kadar vücudunuza yedirin. Bacaklar kollar ve bedenin yan taraflari kisin özellikle kuru hale gelir ve bu dikkate ihtiyaçlari vardir. Yag cildinizi sadece yaglamakla kalmaz, ayni zamanda banyonun ona kattigi suyun buharlasmasini da önler.

Bazi erkeklerin olaganüstü hassas ciltleri vardir. Diger bazilari tras olurken yüzlerini yaralarlar. Jiletli tras makinesiyle tras olurken daima keskin jilet kullanin: Birkaç saniye süreyle sicak bir yüzbezi uygulayarak yüzünüzü yumusatin, ondan sonra bol bol tras kremi kullanin. Biçagi sakalinizin üzerinden sadece bir kere geçirin ve bunu killarin uzadigi yöne dogru yapin. Daha iyi tras saglamak için biçagi aksi yönde sürtmek cildi tahris edebilir ve tras yarasi denen duruma yol açar. Elektrikli tras makinesi kullanirken çok zorlayarak tras olmak da cildinizi tahris edebilir. Elektrikli makine kullanmaktan dogan cilt tahrisini azaltmak için çesitli preparatlar vardir.

Kozmetik amaçlarla cildini tras eden kadinlar da ciltlerini tahris etmekten sakinmalidir. Tüy dökücü maddeleri (depilatuvar) ilk defa kullanirken, bu ürünün cildi tahris edip etmedigini anlamak için önce bir küçük alanda kullanmalidir. Eger bir cilt sorununuz olursa ihmal etmeyin ve bir cilt hastaliklari uzmanina gidin. Iyi cilt bakiminin faydalarini yaslandikça hem siz, hem çevrenizdekiler farkedeceksiniz.