Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Vitiligo Cilt Bakımı Güzellik

img Cildimizin rengini, deri hücrelerince üretilen \"melanin\" pigmenti belirler. Bazen bu renklendirme mekanizmasina bir sey olur ve cildin bir bölgesi çok fazla melanin üreterek rengi koyulur (chloasma). Bunun tersi de olur; cildin bir bölümünde hiç melanin üretilmeyince orasi beyazlasir. Beyaz bir leke periyodik olarak gelistiginde \"vitiligio\" denen hastaliginiz var demek olabilir.

Belirtiler
o Deride yavas yavas büyüyen beyaz lekeler,
o Deride koyu kahverengi lekeler.

Chloasma lekeleri en sik yüzde görülür ve pek uzaklara yayildigi nadirdir. Bunlar en çok hamilelikle veya dogum kontrol hapi kullanmakla baglantilidir. Fakat hem kadinlar, hem erkekler, görünüste hiçbir neden yokken rahatsizliga tutulabilir.

Vitiligo en fazla 2 ile 30 yaslarinda ilk olarak ortaya çikarsa da, herhangi bir yasta baslayabilir. Yüzünüzde, gözlerin yukarisinda, veya boyunda, koltuk alti, kasik, el veya dizlerde baslayabilir. Bunlar, çogunlukla simetriktir ve bütün vücuda yayilabilir. Kalitim faktörü siklikla söz konusudur.

Neden, melanin üreten hücrelerin bagisiklik sistemi tarafindan tahrip edilmesi olabilir; bazi durumlarda tiroid sorunlari veya pernisiyöz anemi gibi baglantili hastaliklar vardir. Vitiligo da chloasma da hayati tehdit etmez. Lekeleri gizlemek için kozmetikler veya cilt boyalari kullanilir. Vitiligo lekeleri güneste kolayca yandigi için günes yagi kullanmak gerekir.

Tedavi : Cildin düzenli rengini geri getirmek için repigmantasyon ve depigmantasyon tedavileri yapilir. Vitiligo lekelerinin repigmantasyonu, o bölgeyi lokal veya agizdan alinan ilaçlarla (psoralen) duyarli hale getirdikten sonra günese veya ultraviyole isinina tutmakla yapilir. Bu 2 ile 3 yil süreyle haftada 2-3 kere kullanildiginda 10 kisiden 6 sinda ise yarayabilir. Ancak, yan etkileri olabilir.

Depigmantasyon, chloasma lekelerinin rengini açan veya eger vitilogonuz varsa geriye kalan cildin rengini açan losyonlar (benoquine veya hydroquinone) kullanarak yapilir.