Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Kimyasal Peeling Cilt Bakimi

img AHA - Kimyasal Peeling : Kimyasal peeling cilt canlandirma sistemi veya cilt yenileme programi olarak adlandirilabilir. Cildin üstteki sorunlu kismini soyarak atar ve alttan yeni hücrelerin yapilanmasini saglar. Ileri dönemlerde ise cildin destek dokusunu artirir. Böylece cilt daha canli, gergin, pürüzsüz , yumusak ve kirisikliklardan izlerden arinmis bir görünüm alabilmektedir. Gözenekli cilt yapisi, mat ve solgun cilt, sivilce izleri, çukurluklar, lekeler ve kirisikliklarda basarili sonuçlar vermektedir.

Kimyasal peeling tibbi bir islemdir, öteden beri Alfa Hidroksi Asitler (AHA), Trikloroasetik asid (TCA) ve Fenol ve türevleri ile kontrol edilebilen oranlarda peeling yani cilt soyma islemi yapilmaktaydi ancak son zamanlarda özellikle AHA ile yapilan peeling son derece güvenli,etkili ve genis kullanim alani buldu AHA den en çok kullanilanlar glikolik, malik, laktik, tartarik ve sitrik asitlerdir.AHA lerin biyolojik aktiviteleri asiditelerine degil biyolojik aktivitelerine baglidir.

Derinin boynuzsu tabakasi olan stratum corneum tabakasindaki ölü hücrelerin atilmasini, hücrelerin yenilenmesini ve uzun vadede dermisteki kollajen üretiminin artmasini ,yapisinin iyilesmesini saglarlar. AHA su anda çogu kozmetik ve dermatolojik durumda kullanilmaktadir. (Kuru cilt, kepeklenme, akne, keratoz, sigiller, kirisikliklar ve fotoyaslanma). Ortamdaki pH yükselmesi diffüzyonu azaltirken, pH azalmasi non-ionize formu ve dolayisiyla diffüzyonu artirmaktadir. Bu yüzden formülasyonlar pH ve konsantrasyonu optimal oranlarda yakalamaya çalismaktadir. Beta hidroksi asitlerde (BHA) benzer etkileri ile yeni arastirmalarin konusu olmustur.

En yaygin kullanim alani olan BHA salisilik asiddir. Salisilik asidin en önemli gücü günes altinda da kullanilmasidir. Özellikle akneli ciltler için hazirlanan temizleyicilerde, cilteki noktalarin ortadan kaldirilmasi için noktasal olarak tatbik edilen ürünlerde yer verilir. Ayrica birlikte kullanildigi aktif maddelerin ciltten daha kolay geçmesini sagladigindan kullanim alani genistir.

Peeling uygulamasi kisinin sosyal hayatini engellemez, uygulamadan sonra hafif bir kizariklik ve ilerleyen seanslarda nadiren hafif soyulmalar olabilir, ancak 2-3 günde kaybolur. Peeling uygulamasi ile birlikte günes koruyucu kullanmak sarttir. Kimyasal peeling tedavisine alinacak kisi AHA içeren ürünlerden günlük olarak sürekli kullanmalidir. Bu ürünler ile cildin temizligi yapilarak cilt peelinge hazirlanir, ardindan bir peeling ürünü ile peeling baslatilir ve günes koruyucu ve nemlendirici krem ile günlük bakim tamamlanir.

Günlük ürün kullanimi disinda 2-3 haftada bir ofiste daha yüksek oranlarda AHA içeren kimyasal maddeler ile seanslar sürdürülür.Her seansta uygulama süresi veya AHA konsantrasyonu artirilarak, cildin dogal dengesini bozmadan peeling cildin daha derin katmanlarina dogru ilerletilmektedir. %35 konsantrasyonu asan uygulamalar mutlaka bir dermatolog tarafindan uygulanmalidir.