Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Mantar Hastaligi Cilt Sagligi

img Mantar hastaligi ve tedavisi : Mantar hastaligina küçük bir mantar neden olur. Baslica sekilleri, Ringworm denilen ve bas ve vücut derisinde görulen mantar hastaligi ile atlet ayagi olarak bilinen mantar hastaligidir.
√ Bas ve Vücut Mantari : Bas ve vücut derisinde meydana gelen mantar hastaligidir. Bulasicidir. Kafa derisinde (çocuklarda) ve vücudun baska yerlerinde görülebilir. Mantar hastaligi, kafa derisinde küçük, yuvarlak, pul pul ve kirmizi olarak da görülebilen bir leke halinde baslar. Leke giderek büyür, buradaki saçlar zayiflar ve kirilip dökülerek kel bir yer birakir. Bu, bir veya birkaç yerde olabilir.

♪ Vücudun baska kisimlarinda ise, bu hastalik, genellikle kisa bir süre sonra pul pul ve kirmizi bir durum alan yuvarlak veya oval bir leke olarak baslar. Daha sonra lekenin ortasi, etrafinda yüzük seklinde bir yara birakarak iyilesir. Hastalik, hastalikli bir kisinin hastalikli yerine dokunmakla bulasabilir. Hasta birinin havlu ve saç firçasi gibi özel esyalarini kullanmakla da geçebilir.

♪ Mantar hastaligini, çok kez ayni evde oturanlar, birbirlerinden ya da kedi köpek, kobay gibi hayvanlardan kaparlar. En sik ergenlik çagi öncesi çocuklarda görülür. Mantar hastaligi tedavi edilmezse aylar veya yillarca devam edebilir.

♪ Mantar hastaliginin tedavisi: Doktorunuz, hastalikli yerlere sürmeniz için krem verebilir. Bazen ayni zamanda tablet de almaniz gerekebilir. Belirtilerin 2-6 haftada geçmesi gerekir. Bununla beraber tedavi bazen aylarca sürebilir.

♪ Mantar hastaliginda önlemler: Hastaligin yayilmasinin engellenmesinde temizlik son derece önemlidir. hastaligi kapmissaniz, basinizin derisini hirpalamadan, her gün, dayanabileceginiz kadar sicak su ile basinizi yikayin. Evdekilerden ayri bir havlu kullanin. Tek basiniza yatin ve baska hiç kimsenin saç firçanizi, taraginizi ve havlunuzu kullanmasina izin vermeyin. Yatak çarsaflarinizi, yastik kiliflarinizi ve havlularinizi haftada en az iki kez sicak su ile yikayip, güneste kurutun.

♪ Evdeki herkesin de kendi saç firçasi, tarak ve havlusu olmali ve onlar da sik sik baslarini yikamalidirlar. Kedi ve köpeklerin tüylerini düzenli olarak kontrol etmek iyi olur. Eger mantar hastaligi belirtisi varsa veterinere müracaat edin. Tüyleri güve yemis gibi, yer yer dökülmüs bir kedi yavrusunda hemen hemen kesinlikle mantar vardir ve çocuklardan uzak tutulmalidir.

Okuldan Alikoyma: Uygun tedavi baslayana kadar çocuklar okuldan uzak tutulmalidir.

√ AYAK MANTAR HASTALIGI : Ayak mantar hastaligini hafif geçirenlerde, ayak parmak aralarinda, çogu kez çatlaklarin da olustugu beyazimsi bir deri görülür. Siddetli geçirenlerde, ufak su toplamis kabarciklar, derisi siyrilmis kisimlar ve pul pul olmus yerler görülebilir. Mantar hastaliginin bu sekli, genelde genç yetiskinlerde ve ayaklari çok terleyenlerde görülür. Ayak mantar hastaligi, hastalikli kisiden baskalarina, banyodaki halilardan ve islak dösemelerden veya yüzme havuzlarinin soyunma odalarindan geçer. Sicak havalarda daha yaygindir.

♪ Tedavisi: Doktorunuz, hastalikli yerlere sürmeniz için krem verebilir. Bazen ayni zamanda tablet de almaniz gerekebilir.

♪ önlemler: Ayak parmaklarinin aralarini özenle kurulayiniz. Özellikle yüzme mevsiminde ayaklariniza mantara karsi ilaçli pudra dökünüz. Sandal ayakkabi giyerseniz, ayaklarinizin mantar hastaligina egilimi azalir.

√ Diger bölgeler: Mantar hastaligi, vücudun baska yerlerinde de olabilir. Genellikle erkeklerde kasik çevresi, kadinlarda ise meme altlari gibi devamli temas halindeki deri yüzeylerini etkiler. Buralardaki mantar hastaligi, ciltte islakliga ve siddetli kasintiya neden olur.

♪ Kirmizi, kabarmis kisimlarla akintili islak yerler görülebilir. Mantar hastaligi çok terleyen insanlarda olur. Fazla yikanma ve giysilerin cilde sürtünmesi, özellikle de fazla dar iç çamasiri durumu kötülestirebilir. Kasiklardaki mantar hastaligi, dar blucin veya naylon iç çamasirlari giymekle daha da kötülesebilir.