Nöbetçi Eczaneler
22/09/2021

Derinin Kistik Lezyonlari

img Deri ve derialti dokusunun 4 majör kistik lezyonu vardir: Dermoid kistler, epidermal inklüzyon kistleri, pilo-matriksoma, ve lipomlar. Dermoid kistler konjenital hamar-tomalardir. Yavas büyürler ve embriolojik birlesme hatlari boyunca olusurlar.

Tipik prezantasyonu kas laterali veya nazo-frontal bölge boyunca erken çocukluk çagmdadir. Ekdodermin yüzeyel sekestrasyonudurlar. Lateral kistler zigomatiko-frontal sutur bölgesinde periosta yapisik olarak gözükür. Orta hat kistler en sik olarak nazo-frontal bölgede bulunur ve ön kafa tabaninin orta hattina dogru uzanabilir Diger orta hat dermoid kistler anterior ve posterior fontaneller boyunca ortaya çikabilir.

Orta hat kistleri bilgisayarli tomografi (BT) ile incelenmelidir. Penetrasyon derinligine dayali olarak yüzeyel eksizyon genellikle yeterli olabilir. Daha derin olarak yerlesmis olan lezyonlar tedavi için bazen nörosirurji ile kombine yaklasim gerektirir.

Pilomatriksoma veya Malherbe' nin kalsifiye epiteliomasi kil yapisi veya folikülünün bir tümörüdür. Tipik olarak yüz boyun, ve skalpte (saçli deri) ortaya çikar. Fizik muayenede siklikla epidermal inklüzyon kistine benzerler, fakat daha sert ve hareketsiz olmaya egilimlidirler, ve muayenede kalsifikasyonlara sahip oldugu görülür.

Epidermal inklüzyon kistleri en sik görülen cilt lezyonlaridir. Intradermal komponent ve subkutan bir uzanima sahip olduklari görülür. Tipik olarak skalp, yüz, boyun ve gövdede yer alirlar. Yüzey epitelinin travmatik implantas yonu sonucu meydana gelen epidermal inklüzyon kisti hakkinda yayimlar olmasina ragmen, spontan olarak ortaya çikarlar. Tipik olarak, sert, hafif kabarik ve dermisin alt yüzeyine yapisiktir.
Genellikle altindaki subkutan dokunun üzerinde mobildir. Büyüklügü 1 cm den 5 cm ye kadar degisir ve tipik olarak infekte olmadikça belirti vermez. Gardner sendromu habis degisiklik potansiyeli olan kolorektal polipozis ile birlikte olan otozomal dominant familial bir sendromdur. Bu sendrom kolon disi fibromlar, osteomlar, ve multiple epidermal inklüzyon kistleri ile de birlikte olabilir.

Son olarak, lipomlar tipik olarak subkutan dokuda olusurlar. Yavas büyüyen, mobil, oldukça düzgün sinirli yumusak lezyonlardir. Kas kompartmanlarinin fasyasi altinda daha derin dokularda ortaya çikabilir. Bu derin lipomlar habis dejenerasyon için yüksek potansiyele sahiptirler. Derin lipomlar tani koymak için insizyonal biopsi ile, takip edilmek üzere kitle içindeki herhangi bir düzensizligi isaretlemek için Magnetik rezonans (MRI) ile görüntülenerek incelenmelidir. Büyüklügünde hizli degisiklik anamnezi olmayan daha yüzeyel, küçük ve mobil lipomlar genellikle primer olarak eksize edilebilir.

Bütün subkutanöz lezyonlarin tedavisi elektiftir ve büyüklüklerinde artis oldugu zaman sadece nadir olan habis dönüsüm potansiyelini elemek için degil ayni zamanda daha sonraki dönemde daha genis bir ameliyat gerektirmesinden de korunmak için genellikle indikedir.

Küçük lezyonlar yüzeyel insizyonla ve lezyonun kapsülünün çevresinden disseksiyon ile direkt olarak eksize edilebilir. Eger daha büyükseler ve dermise daha siki baglantilari var ise, o zaman cilt kirisikligi çizgileri içine uyarlanan eliptik bir cilt eksizyonu disseksiyonda yardimci olabilir ve düzgün bir kapamaya olanak saglayabilir.